Pomidory ze stacji badawczej

W czerwcu w ramach pokazów Vegetable Trials w Holandii w stacji badawczej firm m.in. Enza Zaden i Rijk Zwaan prezentowany był bogaty asortyment odmian pomidorów szklarniowych oferowanych na całym świecie.

W ‘s-Gravenzande firma Enza Zaden prezentowała szeroką gamę odmian pomidorów szklarniowych przeznaczonych do uprawy na cykl przedłużony. Mike Lemmen (fot. 1), holenderski specjalista z tej firmy, z asortymentu kreacji gronowych polecił m.in. Diamantino F1 (fot. 2). Roślina charakteryzuje się wysokim potencjałem plonotwórczym, otwartym pokrojem i silnym wigorem. Odmiana cieszy się coraz większym zainteresowaniem głównie wśród holenderskich i belgijskich ogrodników. Mieszaniec o kulistych, ciemnoczerwonych owocach około 125-gramowych z intensywnym połyskiem i atrakcyjnej zielonej szypułce. Twarda skórka umożliwia mechaniczne ich sortowanie bez uszkodzeń. Roślina tworzy 4 lub 5 owoców w gronie. Mieszaniec przeznaczony jest do uprawy na cykl całoroczny w wełnie mineralnej.

Ciekawą propozycją w segmencie pomidorów średnioowocowych jest odmiana Fizuma F1, której masa pojedynczych owoców wynosi 180−200 g. Odmiana wyróżnia się wysoką zdrowotnością i tolerancją na mączniaka.

Fot. 1. Mike Lemmen z firmy Enza Zaden

Fot. 2. Diamantino F1 o atrakcyjnych, wyrównanych owocach

W ‘s-Gravenzande można było zobaczyć wiele nowości w segmencie odmian o masie pojedynczych owoców od 150 g do 180 g, m.in. EZ1325 F1, E15B.40356 F1, EZ1322 F1. Z kolei spośród odmian o owalnym kształcie owoców zarekomendowano m.in. Ardiles F1 (fot. 3, odmiana znana głównie w Holandii). Jej cechą charakterystyczną jest wysoki plon handlowy, intensywny połysk oraz ciemnoczerwone zabarwienie skórki. Wykazuje wysoką odporność na rasę 0 Fusarium oxysporum f.sp. lycopersici, wirusa mozaiki pomidora (Tomato mosaic virus), werticiliozę (Verticillium dahliae, V. albo-atrum), brunatną plamistość liści pomidora (Fulvia fulva) oraz jest tolerancyjny na mączniaka prawdziwego (Oidium neolicopersici).

Fot. 3. Odmiana Ardiles F1 o owalnym kształcie owoców

[NEW_PAGE]Firma Enza Zaden prowadzi badania nad nową odmianą testowaną pod numerem E15B.40364 F1, która już w krajach nadbałtyckich zdobywa swoich zwolenników. Holenderscy specjaliści widzą w niej duży potencjał i, jak twierdzą, już dobrze sprawdza się w obiektach szklarniowych na terenie Polski, Rosji, a także Ukrainy.

W siedzibie firmy Rijk Zwaan (Trial Centre Tomato) Kwintsheul w Westlandzie można było porównać ze sobą wiele odmian pomidorów szklarniowych. Hans Bouman (fot. 4), przedstawiciel tej spółki, zaprezentował szeroki wachlarz kreacji pomidorów, ogórków, papryki i oberżyny uznanych już odmian, a także wiele nowych, prezentowanych pod numerami hodowlanymi.

Wśród asortymentu odmian gronowych była kreacja Endeavour RZ F1 (fot. 5). Propozycja o atrakcyjnych twardych owocach (140−160 g) intensywnej czerwonej barwy. Jest to bardzo plenna odmiana polecana do uprawy w wełnie mineralnej. Wyróżnia się dużą zdrowotnością.

Fot. 4. Hans Bouman z firmy Rijk Zwaan
 

Fot. 5. Odmiana Endeavour RZ F1 polecana do uprawy na cykl przedłużony

Z nowych odmian gronowych specjalista polecał m.in. Siranzo RZ F1 (72-754 RZ F1, fot. 6) i Callanzo RZ F1 (72-752 RZ F1). Pierwszy mieszaniec ma okrągłe, ciemnoczerwone owoce 140−150-gramowe, o twardej skórce i wysokiej trwałości pozbiorczej. W większości zawiązywanych gron zostaje po 5 lub 6 owoców. Wartością dodaną atrakcyjnego grona jest wysoka trwałość jego zielonej części. Roślina ma przewagę cech generatywnych.

Fot. 6. Siranzo RZ F1 o ciemnoczerwonych owocach

Z kolei drugi mieszaniec polecany do styczniowych nasadzeń, tworzy wyrównane, płaskie grona rekomendowane do jednostkowego pakowania. Owoce (140−150 g) są lekko spłaszczone i twarde i intensywnie czerwone z połyskiem. H. Bouman zalecał regulację do 5 owoców w gronie. Jest to roślina o generatywnym pokroju.
 
W sektorze o nieco mniejszych owocach (rozmiar „B”) polecano odmianę Cappricia RZ F1. Odmiana rekomendowana jest do uprawy w wełnie mineralnej nawet w starszych obiektach szklarniowych.

Na bogatej wystawie pomidorów można było zobaczyć szereg nowych odmian gronowych prezentowanych pod numerami hodowlanymi, m.in. 75-705 RZ F1, 72-710 RZ F1, 72-756 RZ F1. Z odmian o nieco „innym” kształcie można było przyjrzeć się Rugantino RZ F1 (73-190 RZ F1). Jest to pomidor typu Cuor di Bue (tzw. bawole serce) polecany do uprawy w tunelach foliowych i szklarniach. Owoce ma mięsiste, doskonałe do sałatek.

W obiekcie w Kwintsheul można było zobaczyć i skosztować owoców z segmentu pomidorów koktajlowych, m.in. Brioso RZ F1 (fot. 7), polecanych do zbioru całymi gronami lub pojedynczych owoców (jako przekąska). Roślina o silnym wzroście tworzy kuliste owoce o intensywnie czerwonym zabarwieniu. Ta odmiana cieszy się dużą popularnością w Holandii. Jest odporna na wirusa mozaiki tytoniu, brunatną plamistość liści oraz na rasę 0 i 1 F. oxysporum f.sp. lycopersici.

Fot. 7. Atrakcyjne owoce odmiany Brioso RZ F1

Z odmian o czerwonych, 16−18-gramowych owocach specjalista z Holandii polecił odmianę Idolini RZ F1 w segmencie mini San Marzano.

Anna Wilczyńska
Fot. 1-8 A. Wilczyńska

Artykuł pochodzi z numeru 10/2014 „Hasła Ogrodniczego”

Related Posts

None found

Poprzedni artykułZ dobrą praktyką w Tarnowie
Następny artykułSawicki: nikogo nie chciałem obrażać

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.