Serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. dowiedz się więcej » Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia
29.03.2017

Paleta sałat

Hasło Ogrodnicze | Joanna Klepacz-Baniak
Od 2016 r. oferta firmy Bejo Zaden Poland poszerzyła się o odmiany sałaty. Podczas spotkania zorganizowanego m.in. przez to przedsiębiorstwo w grudniu ub.r., reprezentujący je Ireneusz Ruciński poinformował, że w minionym sezonie sałaty były testowane w różnych lokalizacjach w Polsce, a od tego roku w sprzedaży dostępne są nasiona w formie podkiełkowanej – otoczkowanej.
Oferowane odmiany cechują się wysoką zdrowotnością i odpornością na sprawcę mączniaka rzekomego (32 szczepy) i mszyce (Nr: 0).

Wśród odmian sałaty masłowej firma oferuje:
  • Antedis – polecaną do uprawy wiosną i jesienią, tolerancyjną na niekorzystne warunki wzrostu, o dużych, kształtnych, jasnozielonych główkach (fot. 1);
  • Malis – do uprawy całorocznej, o dużych, dobrze wypełnionych, jasnozielonych główkach, tolerancyjną na tipburn i wybijane w pędy kwiatostanowe przy wysokiej temperaturze;
  • Sotalis – przydatną do uprawy latem, o wysokiej zdrowotności.

Fot. 1. Odmiana masłowa Antedis o dużych, jasnozielonych główkach

Z odmian sałaty kruchej prelegent polecał:
  • Rumours – do nasadzeń wiosennych oraz jesiennych, o kulistych, kompaktowych główkach (fot. 2);
  • Business i AS 26-045 – obie do uprawy całorocznej, wyróżniające się tolerancją na wybijanie w pędy kwiatostanowe oraz zamieranie brzegów liści;
  • Times do uprawy wiosennej i jesiennej oraz AS 26-113 do uprawy w terminach późnowiosennych, letnich i wczesnojesiennych – te dwie ostatnie odmiany mają kuliste, lekko spłaszczone główki, są łatwe do zbioru i dają wysoki plon.

 

Fot. 2. Sałata krucha Rumours tworzy kuliste, kompaktowe główki

W ofercie sałat dębolistnych I. Ruciński wymienił dwie odmiany przeznaczone do całorocznej uprawy w gruncie:
  • Pleasance – o kompaktowej, wzniosłej rozecie, jasnozielonych liściach i wysokiej zdrowotności (fot. 3);
  • Oakly – o ciemnoczerwonych liściach z połyskiem.

Fot. 3. Odmiana dębolistna Pleasance o jasnozielonych liściach i wysokiej zdrowotności

Z kolei wśród sałat liściowych do uprawy całorocznej w gruncie polecał odmiany Biondonna (w typie Lollo Bionda) i Spectation (w typie Lollo Rossa; fot. 4).


Fot. 4. Spectation o czerwonych liściach to kreacja w typie Lollo Rossa

Odmiana Model to z kolei propozycja sałaty batawskiej do całorocznej uprawy, o kulistych, masywnych, dobrze wypełnionych rozetach jasnozielonych liści (fot. 5), cechujących się bardzo dobrą trwałością w polu i po ścięciu.


Fot. 5. Model to propozycja sałaty batawskiej do całorocznej uprawy

Joanna Klepacz-Baniak
Fot. 1-5 A. Maciejuk

Artykuł pochodzi z numeru 3/2017 "Hasła Ogrodniczego"

Komentarze

(0 komentarz(y))
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zgłoś nadużycie

Dziękujemy za wysłanie zgłoszenia

Zamknij
created by openform
Ogrodinfo.pl to portal ogrodniczy dla każdego producenta owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Plantatorzy znajdą tu wskazówki na temat uprawy, nawożenia i ochrony roślin oraz ogólne informacje z zakresu ogrodnictwa. Ogrodinfo.pl to również portal sadowniczy oraz serwis informacyjny dla właścicieli szkółek i upraw pod osłonami; to sadownictwo, warzywnictwo i kwiaciarstwo bez tajemnic.

Polityka prywatności