GUS szacuje tegoroczne zbiory owoców i warzyw w Polsce

ceny warzyw
W bieżącym roku według najnowszych szacunków GUS „Wstępny szacunek głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych w 2015 r.” produkcję warzyw gruntowych ocenia się na ponad 4,4 mln ton, czyli o blisko 5% mniej od zbiorów ubiegłorocznych; zbiory owoców z drzew będą rekordowe i wyniosą ponad 3,7 mln ton, to jest o blisko 2% więcej od bardzo wysokich zbiorów ubiegłorocznych; natomiast zbiory owoców z krzewów owocowych i plantacji jagodowych szacuje się na niespełna 0,6 mln ton - o 1% mniej od zbiorów ubiegłorocznych.
W bieżącym roku prognoza GUS zakłada możliwość zmian z uwagi na obecną sytuację pogodową – susza w miesiącach lipiec- sierpień może wpłynąć bardzo niekorzystnie na wielkość szacowanych zbiorów. Na obecnym etapie łączne zbiory warzyw gruntowych szacuje się na poziomie o blisko 5% niższym od ubiegłorocznego, tj. na około 4,4 mln ton. Największy spadek produkcji, w porównaniu do roku 2014, przewiduje się dla warzyw kapustnych oraz korzeniowych. Tegoroczną produkcję kapusty ocenia się na 1038 tys. ton (o 10,3% mniej), a kalafiorów na 232 tys. ton (o 5,3% mniej). Zbiory buraków zostały oszacowane na 338 tys. ton (o 5,4% mniej), natomiast marchwi jadalnej na 795 tys. ton (o 3,4% mniej). Produkcję cebuli przewiduje się na poziomie 632 tys. ton (o 3,0% mniej), a pomidorów i ogórków odpowiednio na 260 tys. ton (o 4,5% mniej) i 259 tys. ton (o 2,8% mniej). Zbiory pozostałych gatunków warzyw łącznie szacuje się na poziomie nieco wyższym od ubiegłorocznego, tj. na ok. 870 tys. ton. 
 
Tegoroczne zbiory owoców z drzew są obecnie oceniane na około 3,7 mln ton, o blisko 2% więcej od wyjątkowo wysokiej produkcji roku poprzedniego, a produkcja jabłek została oszacowana na 3,252 mln ton, to o 1,8% więcej od rekordu ubiegłorocznego. Zbiory gruszek to około 75 tys. ton, a produkcję śliwek na poziomie 103 tys. ton. Tegoroczne zbiory z sadów wiśniowych szacuje się na około 180 tys. ton, a czereśni ocenia się na wysokim poziomie, blisko 50 tys. ton. Przewiduje się, że łączne zbiory pozostałych gatunków owoców z drzew (brzoskwiń, moreli i orzechów włoskich) wzrosną także o około 4% w porównaniu do roku ubiegłego i wyniosą 21 tys. ton. 
 
Zbiory porzeczek ogółem (czarnych i kolorowych łącznie) ocenia się w tej chwili na około 160 tys. ton (o niespełna 2% mniej niż w 2014 r.).Tegoroczna produkcja malin będzie także niższa od ubiegłorocznej (o ponad 4%) – 120 tys. ton. Zanotowano także spadek produkcji agrestu do 12 tys. ton, a jedynie dla truskawek przewiduje się wzrost produkcji w porównaniu do poprzedniego sezonu zbiorów (o ponad 2%), do około 207 tys. ton. 
 
Źródło: FAMMU/FAPA

Related Posts

None found

Poprzedni artykułPoszkodowani przez suszę od 11 września mogą składać wnioski o pomoc
Następny artykułWyniki konkursu „Mój pomysł na okładkę MPS Sad” – wrzesień 2015

2 KOMENTARZE

  1. Skąd oni te dane biorą ??? Widać, że nikt z nich nie był w terenie tylko z fusów wróżą. Bajki bajki i opowieści niesamowite. Szkoda tylko, że za to pieniądze biorą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.