Bogdan Jastrzębski – wspaniały człowiek, działacz, ogrodnik

Bogdan Jastrzębski
25 grudnia 2019 roku, w wieku 94 lat, zmarł wieloletni działacz Polskiego Związku Ogrodniczego, inicjator reaktywowania w 1980 r. – po dwudziestu latach delegalizacji – Wojewódzkiego Związku Ogrodniczego w Częstochowie (obecnie Regionalny Związek Ogrodniczy w Częstochowie), a także w 1981 r. Polskiego Związku Ogrodniczego (PZO). Przez pierwsze lata istnienia PZO przewodniczył Radzie Prezesów Wojewódzkich Związków Ogrodniczych, a także był członkiem Zarządu PZO, a w latach 1998–2002 Prezesem tej organizacji. Z inicjatywy Bogdana Jastrzębskiego od 1984 r. coroczne w drugą niedzielę czerwca organizowane są ogólnopolskie pielgrzymki ogrodników do Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej na Jasną Górę.

Bogdan Jastrzębski pochodził z rodziny ogrodniczej. Jak pisał we wspomnieniach gospodarstwo ogrodnicze założył w 1895 r. Jego Dziad Jan Stanisław Jastrzębski, następnie prowadził je ojciec – Stanisław, a bezpośrednio po drugiej wojnie światowej w 1945 r. kompletnie zniszczone przejął właśnie Bogdan Jastrzębski.

Jan Stanisław Jastrzębski był założycielem Częstochowskiego Towarzystwa Ogrodniczego (w 1906 r.) i jego prezesem (do 1932 r.). Po przekształceniu tej organizacji w PZO oddział w Częstochowie J. S. Jastrzębskiego zastąpił Stanisław Jastrzębski. Tradycje rodzinne społecznej działalności były kontynuowane przez Bogdana Jastrzębskiego nie tylko w w/w organizacjach ogrodniczych, ale także w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa (SITO), Rejonowej Spółdzielni Ogrodniczo-Pszczelarskiej w Częstochowie oraz Radzie Nadzorczej Centrali Spółdzielni Ogrodniczo-Pszczelarskich w Warszawie, Powiatowej Spółdzielni Mleczarskiej w Częstochowie. Organizował kółka rolnicze i był ich prezesem. Współorganizował i aktywnie działał w powołanym z inicjatywy Prof. Szczepana Aleksandra Pieniążka Towarzystwie Przyjaciół Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach.

Czas II wojny światowej był niezwykle trudnym, a jednocześnie niezwykle aktywnym okresem w życiu Bogdana Jastrzębskiego. Brał udział w działalności Narodowych Sił Zbrojnych (po ukończeniu podchorążówki był instruktorem szkolenia sanitariuszek), jednocześnie na tajnym nauczaniu ukończył trzyletnią Szkolę Handlową. Po zakończeniu wojny, w latach 1945–1948 studiował ekonomię, dyplom uzyskał w 1950 r. W czasie studiów przez dwie kadencje był Prezesem Stowarzyszenia Studentów „Bratnia Pomoc”.

W dramatycznych czasach II wojny światowej Bogdan Jastrzębski wykazał się niezwykłą odwagą – kiedy to za pomoc obywatelom narodowości żydowskiej groziła śmierć – wspólnie kolegami z NSZ z częstochowskiego getta zorganizowali ucieczkę zaprzyjaźnionej z Jastrzębskimi żydowskiej rodziny Gaislerów do Warszawy, gdzie sędzia Arnold Gaisler z córką Krystyną doczekali wyzwolenia. Niestety Felicja Gaisler matka Krystyny Gaisler nie doczekała wyzwolenia, została zamordowana przez Niemców w jednym z obozów. Uratowana od niechybnej śmieci Krystyna Gaisler w 1951 r. została żoną Bogdana Jastrzębskiego tworząc wzorowe, kultywujące tradycje rodzinne małżeństwo, doczekali się dwóch córek Anny i Barbary i pięciu wnuków.

  • BOGDAN JASTRZĘBSKI ZOSTAŁ UHONOROWANY MADALEM „SPRAWIEDLIWY WŚRÓD NARODÓW ŚWIATA” I HONOROWYM OBYWATELSTWEM PAŃSTWA IZRAEL – 6 czerwca 1993 r.
  • NA WNIOSEK POLSKIEGO ZWIĄZKU OGRODNICZEGO ZOSTAŁ ODZNACZONY KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI – w 1985 r.
  • NA WNIOSEK POLSKIEGO ZWIĄZKU OGRODNICZEGO ZOSTAŁ ODZNACZONY HONOROWĄ ODZNAKĄ PZO – w 1987 r.
  • KRZYŻ KOMANDORSKI ORDERU ODRODZENIA POLSKI ZA RATOWANIE ŻYDÓW W CZASIE NAZISTOWSKIEJ ZAGŁADY OTRZYMAŁ Z RĄK PREZYDENTA RP W PAŹDZIERNIKU 2007 r. Jego miniaturkę z dumą nosił w klapie marynarki.

2 stycznia 2020 r.odbyło się uroczyste pożegnanie Bogdana Jastrzębskiego na Cmentarzu KULE ul. Cmentarna 47 w Częstochowie, w którym ze sztandarami uczestniczyli miedzy innymi przedstawiciele: Regionalnego Związku Ogrodniczego w Częstochowie, Koła Lubliniec tego Związku, Polskiego Związku Ogrodniczego, Związku Ogrodniczego w Łodzi , Wielkopolskiego Związku Ogrodniczego w Poznaniu, środowiska ogrodniczego Regionu Bydgoskiego, Urzędu Miasta Częstochowy, Parlamentarzyści Regionu Częstochowskiego, a także co należy podkreślić Ambasady Izraela w Polsce z przepięknym wieńcem. Wśród występujących, w imieniu Polskiego Związku Ogrodniczego i ogrodniczej braci zmarłego Kolegę Ogrodnika w sposób niezwykle serdeczny i wzruszający pożegnał Kol. Jerzy Wizner także przedstawiciel rodziny ogrodniczej z wieloletnimi tradycjami.

Urna z prochami bliskiego nam Kolegi BOGDANA JASTRZĘBSKIEGO została złożona w Alei Zasłużonych, kwatera 16, grób nr 6.

Pożegnanie w oparciu o wspomnienia zmarłego, list Ambasady Izraela w Polsce, książkę „Tolerancja” napisaną przez zmarłego przygotował Zdzisław Woźniak, wiceprezes Polskiego Związku Ogrodniczego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.