Bogdan Jastrzębski – wspaniały człowiek, działacz, ogrodnik

Bogdan Jastrzębski
25 grudnia 2019 roku, w wieku 94 lat, zmarł wieloletni działacz Polskiego Związku Ogrodniczego, inicjator reaktywowania w 1980 r. – po dwudziestu latach delegalizacji – Wojewódzkiego Związku Ogrodniczego w Częstochowie (obecnie Regionalny Związek Ogrodniczy w Częstochowie), a także w 1981 r. Polskiego Związku Ogrodniczego (PZO). Przez pierwsze lata istnienia PZO przewodniczył Radzie Prezesów Wojewódzkich Związków Ogrodniczych, a także był członkiem Zarządu PZO, a w latach 1998–2002 Prezesem tej organizacji. Z inicjatywy Bogdana Jastrzębskiego od 1984 r. coroczne w drugą niedzielę czerwca organizowane są ogólnopolskie pielgrzymki ogrodników do Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej na Jasną Górę.

Bogdan Jastrzębski pochodził z rodziny ogrodniczej. Jak pisał we wspomnieniach gospodarstwo ogrodnicze założył w 1895 r. Jego Dziad Jan Stanisław Jastrzębski, następnie prowadził je ojciec – Stanisław, a bezpośrednio po drugiej wojnie światowej w 1945 r. kompletnie zniszczone przejął właśnie Bogdan Jastrzębski.

Jan Stanisław Jastrzębski był założycielem Częstochowskiego Towarzystwa Ogrodniczego (w 1906 r.) i jego prezesem (do 1932 r.). Po przekształceniu tej organizacji w PZO oddział w Częstochowie J. S. Jastrzębskiego zastąpił Stanisław Jastrzębski. Tradycje rodzinne społecznej działalności były kontynuowane przez Bogdana Jastrzębskiego nie tylko w w/w organizacjach ogrodniczych, ale także w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa (SITO), Rejonowej Spółdzielni Ogrodniczo-Pszczelarskiej w Częstochowie oraz Radzie Nadzorczej Centrali Spółdzielni Ogrodniczo-Pszczelarskich w Warszawie, Powiatowej Spółdzielni Mleczarskiej w Częstochowie. Organizował kółka rolnicze i był ich prezesem. Współorganizował i aktywnie działał w powołanym z inicjatywy Prof. Szczepana Aleksandra Pieniążka Towarzystwie Przyjaciół Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach.

Czas II wojny światowej był niezwykle trudnym, a jednocześnie niezwykle aktywnym okresem w życiu Bogdana Jastrzębskiego. Brał udział w działalności Narodowych Sił Zbrojnych (po ukończeniu podchorążówki był instruktorem szkolenia sanitariuszek), jednocześnie na tajnym nauczaniu ukończył trzyletnią Szkolę Handlową. Po zakończeniu wojny, w latach 1945–1948 studiował ekonomię, dyplom uzyskał w 1950 r. W czasie studiów przez dwie kadencje był Prezesem Stowarzyszenia Studentów „Bratnia Pomoc”.

W dramatycznych czasach II wojny światowej Bogdan Jastrzębski wykazał się niezwykłą odwagą – kiedy to za pomoc obywatelom narodowości żydowskiej groziła śmierć – wspólnie kolegami z NSZ z częstochowskiego getta zorganizowali ucieczkę zaprzyjaźnionej z Jastrzębskimi żydowskiej rodziny Gaislerów do Warszawy, gdzie sędzia Arnold Gaisler z córką Krystyną doczekali wyzwolenia. Niestety Felicja Gaisler matka Krystyny Gaisler nie doczekała wyzwolenia, została zamordowana przez Niemców w jednym z obozów. Uratowana od niechybnej śmieci Krystyna Gaisler w 1951 r. została żoną Bogdana Jastrzębskiego tworząc wzorowe, kultywujące tradycje rodzinne małżeństwo, doczekali się dwóch córek Anny i Barbary i pięciu wnuków.

  • BOGDAN JASTRZĘBSKI ZOSTAŁ UHONOROWANY MADALEM „SPRAWIEDLIWY WŚRÓD NARODÓW ŚWIATA” I HONOROWYM OBYWATELSTWEM PAŃSTWA IZRAEL – 6 czerwca 1993 r.
  • NA WNIOSEK POLSKIEGO ZWIĄZKU OGRODNICZEGO ZOSTAŁ ODZNACZONY KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI – w 1985 r.
  • NA WNIOSEK POLSKIEGO ZWIĄZKU OGRODNICZEGO ZOSTAŁ ODZNACZONY HONOROWĄ ODZNAKĄ PZO – w 1987 r.
  • KRZYŻ KOMANDORSKI ORDERU ODRODZENIA POLSKI ZA RATOWANIE ŻYDÓW W CZASIE NAZISTOWSKIEJ ZAGŁADY OTRZYMAŁ Z RĄK PREZYDENTA RP W PAŹDZIERNIKU 2007 r. Jego miniaturkę z dumą nosił w klapie marynarki.

2 stycznia 2020 r.odbyło się uroczyste pożegnanie Bogdana Jastrzębskiego na Cmentarzu KULE ul. Cmentarna 47 w Częstochowie, w którym ze sztandarami uczestniczyli miedzy innymi przedstawiciele: Regionalnego Związku Ogrodniczego w Częstochowie, Koła Lubliniec tego Związku, Polskiego Związku Ogrodniczego, Związku Ogrodniczego w Łodzi , Wielkopolskiego Związku Ogrodniczego w Poznaniu, środowiska ogrodniczego Regionu Bydgoskiego, Urzędu Miasta Częstochowy, Parlamentarzyści Regionu Częstochowskiego, a także co należy podkreślić Ambasady Izraela w Polsce z przepięknym wieńcem. Wśród występujących, w imieniu Polskiego Związku Ogrodniczego i ogrodniczej braci zmarłego Kolegę Ogrodnika w sposób niezwykle serdeczny i wzruszający pożegnał Kol. Jerzy Wizner także przedstawiciel rodziny ogrodniczej z wieloletnimi tradycjami.

Urna z prochami bliskiego nam Kolegi BOGDANA JASTRZĘBSKIEGO została złożona w Alei Zasłużonych, kwatera 16, grób nr 6.

Pożegnanie w oparciu o wspomnienia zmarłego, list Ambasady Izraela w Polsce, książkę „Tolerancja” napisaną przez zmarłego przygotował Zdzisław Woźniak, wiceprezes Polskiego Związku Ogrodniczego

Related Posts

None found

Poprzedni artykułNowe produkty na rzecz innowacyjnego rolnictwa
Następny artykułTSW 2020

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.