Obiekt znajdujący się na terenie Inkubatora Badawczego w Amagasaki ( ARIC), jest pierwszą placówką firmy BASF w regionie Azji i Pacyfiku łączącą funkcję ośrodka badawczego (R&D) z centrum technologii użytkowych.
Uroczystości inauguracyjnej towarzyszył burmistrz Miasta Amagasaki wraz z przedstawicielami administracji państwowej, a także klienci, naukowcy i pracownicy BASF.
„Nowe laboratorium materiałów akumulatorowych w Amagasaki przyczyni się do rozszerzenia naszej sieci R&D o instytuty badawcze oraz wzmocni ten sektor przemysłu w Japonii” – powiedział dr Peter Schuhmacher, prezes działu BASF Process Research and Chemical Engineering. „Dołączenie placówki Amagasaki do globalnej sieci badawczej obrazuje nasze zaangażowanie i wkład w rozwój przemysłu materiałów akumulatorowych” – podsumował.
Laboratorium, jako element międzynarodowej sieci R&D firmy BASF, będzie koncentrować swoje działania badawcze na elektrolitach i materiałach elektrodowych dla wysokowydajnych akumulatorów litowo-jonowych wykorzystując przy tym platformy technologiczne z całego świata. Ponadto w laboratorium w Amagasaki wspólnie z japońskimi klientami prowadzone będą programy rozwojowe, co pozwoli szybciej odpowiadać firmie BASF na potrzeby klientów w Japonii.
„Japonia jest jednym z przodujących państw w zakresie produkcji i rozwoju produktów akumulatorowych. Amagasaki w rejonie Kansai jest idealnym miejscem dla nowego laboratorium materiałów akumulatorowych. Obecność w Japonii zbliża nas do klientów i pomaga lepiej odpowiadać ich potrzebom” – stwierdził dr Joerg-Christian Steck, dyrektor reprezentatywny i prezes firmy BASF Japan. Łączna wartość inwestycji związanej z budową nowego obiektu w Amagasaki, w którym znajdują się nowe biura i laboratoria o łącznej powierzchni 600 metrów kwadratowych, wynosi kilka milionów euro. W laboratorium prowadzone będą działania związane z syntezą organiczną i nieorganiczną, analizą i testami elektrochemicznymi w obrębie jednej grupy. Ułatwia to zrozumienie w jaki sposób różne materiały, takie jak np. elektrody i elektrolity, współdziałają ze sobą w ramach zastosowań akumulatorowych, co pozwala tym samym dokonywać optymalizacji pod kątem materiałów. Poza tym, firma BASF czerpać będzie korzyści w związku ze wzrostem synergii związanych z działalnością istniejących zespołów badawczych BASF, które prowadzą badania nad ogniwami fotowoltaicznymi i materiałami elektronicznymi.
W lipcu 2013 roku laboratorium materiałów akumulatorowych docenione zostało przez Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu jako „Projekt promujący inwestowanie na terenie Japonii w kontekście azjatyckim” w ramach programu wspierającego międzynarodowe firmy w tworzeniu nowych, wysokowartościowych przedsiębiorstw na terenie kraju.
Rozwój międzynarodowej sieci badawczej
W segmencie materiałów akumulatorowych firma BASF posiada obecnie sześć fabryk i pilotażowych zakładów produkcyjnych: w Ludwigshafen (Niemcy), Elyria i Beachwood (Ohio), Baton Rouge (Luizjana), Troy (Michigan) i Suzhou (Chiny); a także sześć placówek R&D: w Ludwigshafen, Beachwood i Independence (Ohio), Rochester Hills (Michigan), Suzhou (Chiny) oraz Amagasaki (Japonia).
W latach 2011-2016 firma BASF planuje przeznaczyć kilkaset milionów euro na badania, rozwój i projekty związane z produkcją materiałów akumulatorowych. Aby wzmocnić swoją pozycję na świecie w tej dziedzinie, w październiku 2013 roku firma BASF ogłosiła plany związane z rozbudową i remontem centrum badawczo-rozwojowego w Beachwood (Ohio). Wartość inwestycji szacowana jest na 25 mln dolarów. BASF, jako wiodący dostawca produktów dla przemysłu akumulatorowego, posiadać będzie placówki badawczo-rozwojowe, które spełniają indywidualne potrzeby klientów na trzech najważniejszych rynkach (w Ameryce Północnej, Europie i Azji). Do 2020 roku firma spodziewa się osiągnąć poziom sprzedaży wynoszący 500 mln euro w segmencie materiałów akumulatorowych.
Aby to osiągnąć BASF, począwszy od założenia jednostki biznesowej Battery Materials w 2012 roku, wdraża strategiczny plan biznesowy, który obejmuje również pozyskiwanie i zawieranie umów licencyjnych z różnymi podmiotami działającymi w obszarach związanych z materiałami katodowymi i elektrolitami, a także wzmacnianie infrastruktury technicznej w zakresie materiałów akumulatorowych oraz dostęp do globalnego rynku.
Więcej informacji pod adresem: www.catalysts.basf.com/batterymaterials.