Lampy LED z Polski w szklarniach w Kazachstanie

    Był zaledwie początek stycznia 2020 roku, kiedy szklarnia z uprawą pomidorów w Kazachstanie po raz pierwszy rozświetliła się światłem z lamp LED.

    Na początku doświetlały one obszar 5000 m2. Właściciele obiektu zdecydowali się na takie doświadczenie uprawowe, aby przekonać się, jak rośliny zareagują na taką barwę światła. Po skończonym sezonie nie było żadnych wątpliwości – lampy LED firmy Plantalux zdały egzamin. W efekcie właściciel szklarni postanowił zainstalować kolejną partię lamp LED, lecz tym razem na dziesięciokrotnie większym obszarze – 50 000 m2.

    Początkowo inwestor zakupił 1000 lamp HPS o mocy 1000 W każda. Przekonaliśmy go, aby na jednej części zainstalował nasze lampy LED o mocy 500 W każda i po sezonie porównał, która technologia przyniesie lepsze efekty – wyjaśnia Rafał Lachowski z Plantalux.

    Przy kolejnych zakupach zdecydowaliśmy wspólnie o zainstalowaniu lamp na kolejnym obszarze, ale o mocy większej o 20% (600 W) aby jeszcze bardziej zwiększyć zbiory – dodaje Jakub Lachowski z Plantalux.

    Szklarnia doświetlana lampami LED firmy Plantalux ma powierzchnię 55 000 m2, co czyni ją jedną z największych tego typu instalacji w tej części świata.

    Nasze lampy LED do doświetlania upraw posiadają obecnie certyfikaty CE oraz EAC i przechodzą serię testów w celu uzyskania kolejnego certyfikatu UL, który pozwoli nam wejść na rynki północnoamerykańskie – dzieli się aktualnymi informacjami Rafał Lachowski.

    Lampy HPS można wymieniać w stosunku 1: 1 na szklarniowe lampy LED, bez specjalnej ingerencji w instalację elektryczną. W połączeniu ze spektrum światła, które jest efektem wieloletniej pracy oraz badań prowadzonych na uczelniach – w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz w Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach – daje to wymierne efekty.

    Już w trzecim kwartale tego roku wprowadzimy do sprzedaży nowe spektra światła o zwiększonej wydajności – ponad 3 µmol m-2 s -1 – dodaje Jakub Lachowski.

    Plantalux to rodzinne przedsiębiorstwo z Lubelszczyzny zajmujące się zaawansowaną technologią wspomagania wzrostu roślin w uprawach szklarniowych. Eksperci Plantalux zaprojektowali, a następnie stworzyli lampę LED COB o wyselekcjonowanym spektrum światła, niezbędnym dla prawidłowego przebiegu fotosyntezy. W połączeniu z wysoką wydajnością energetyczną powoduje to, że niemal cała energia elektryczna zamieniana jest na światło absorbowane przez rośliny. Firma stworzyła aplikację współpracującą z szeregiem czujników, która w połączeniu z lampami tworzy spójny system, pozwalający na sprawne planowanie oraz zarządzanie produkcją szklarniową, jednocześnie ograniczając zużycie energii elektrycznej. Więcej informacji na www.plantalux.pl.

    Poprzedni artykułNadjeżdża nowy Farmtrac 6050DTc V!
    Następny artykułSTIGA podbija rynek urządzeń ogrodowych nowoczesnym sprzętem akumulatorowym zasilanym innowacyjną technologią E-Power