Podróże bez granic i miejskie ogródki w Gdańsku

  Podróże bez granic i miejskie ogródki w Gdańsku
  W trzecim tygodniu lipca pasjonaci podróży i miłośnicy roślin znajdą coś dla siebie podczas spotkań organizowanych w salonie Empik Galeria Bałtycka. Już 17 lipca odbędzie się trzecie wydarzenie z cyklu „Podróże małe i duże”. Polarniczka Dagmara Bożek-Andryszczak i tytułowy bohater opowiedzą o kulisach ich wspólnej wyprawy oraz książki „Ryszard Czajkowski. Podróżnik od zawsze” (Wydawnictwo Bezdroża). Trzy dni później, 20 lipca, odbędzie się wydarzenie z cyklu „Tworzymy. HALO warsztaty bez plastiku”, na których Dorota Dombrowska i Magda Dębna zainspirują uczestników do stworzenia małych domowych ogródków.

  Podróże małe i duże #3. Dagmara Bożek-Andryszczak, Ryszard Czajkowski
  17 lipca, godz. 18:00
  Empik Galeria Bałtycka, Gdańsk, Al. Grunwaldzka 141

  Ryszard Czajkowski – legendarny polarnik, geograf i podróżnik. Jako bohater programów telewizyjnych „Przez lądy i morza” czy „Geografia dla szkół” przybliżał widzom odległe krainy, opowiadał o bezkresnych oceanach i kołach podbiegunowych, o których zwiedzaniu obywatele Polski Ludowej mogli tylko pomarzyć. W światku podróżniczym to postać nietuzinkowa, której życie i osiągnięcia trudno opisać na kartach tylko jednej książki. Jednak młodej polarniczce Dagmarze Bożek-Andryszczak ta trudna sztuka się udała. Wraz z Czajkowskim wybrała się na wyprawę, której zwieńczeniem stała się publikacja „Ryszard Czajkowski. Podróżnik od zawsze”. To nie tylko opowieść o znanym globtroterze i jego pasji, ale także wciągający opis miejsc, dostarczających rzetelnej wiedzy o Arktyce, Antarktydzie oraz innych fascynujących rejonach globu. To pozycja obowiązkowa nie tylko dla pasjonatów dalekich wojaży , ale też dla miłośników książkowych biografii.

  Tworzymy #5. HALO warsztaty bez plastiku – Miejski ogródek
  20 lipca, godz. 15:00
  Empik Galeria Bałtycka, Gdańsk, Al. Grunwaldzka 141

  Badania dowodzą, że wystarczy przez 30 sekund wpatrywać się w zieleń, by znacząco obniżyć poziom stresu. Jednak większości osób żyjących w mieście skazana jest na oglądanie z okien swoich mieszkań blokowisk i ulic, a nie połaci łąk czy lasów. Dlatego twórczynie projektu – Dorota Dombrowska i Magda Dębna „HALO warsztaty bez plastiku”, postanowiły temu zaradzić. Podczas piątego wydarzenia z cyklu zaproponują uczestnikom własnoręczne stworzenie tytułowych „Miejskich ogródków”. Prowadzące zademonstrują, jak krok po kroku wymyślić i wykonać własną mikro-oazę zieleni. Do stworzenia projektu wykorzystają drewniane kobiałki, które pomalują, a następnie, używając stempli z literami, opiszą rośliny. Gotowe mobilne ogródki, przeniesione na kuchenne parapety czy biurka w pracy, staną się dostępną przez cały rok, relaksującą i cieszącą oczy miniaturą natury.

  Udział bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Zapisy przez aplikację Going.

  Informacja prasowa EMPIK