Maszyna do pakowania w folię

Warzywa - kapustę pekińską, kalafior, brokuł czy sałatę - można pakować w folię na tak zwanych gorących stołach, ale jest to dość czasochłonne. Do znacznie bardziej wydajnych należą maszyny, które automatycznie pakują produkty w folię (flow-pack).

Jednym z producentów takich urządzeń jest włoska firma GNA srl, której maszyny na polskim rynku oferuje F. H. Najbar. Maszyna AV 550 przeznaczona jest do pakowania świeżych warzyw, a także rożnych artykułów spożywczych (pieczywo, wędliny, sery) w folię. Wielkość produktów do pakowania nie może przekraczać 30 cm szerokości oraz 20 cm wysokości. Maszyna umożliwia również pakowanie warzyw znajdujących się w kartonach o wymiarach: 20 x 30 cm, 30 x 40 cm, 30 x 50 cm poprzez zamykanie ich folią termokurczliwą.
Urządzenie wyposażone jest w dotykowy panel sterujący. Moc potrzebna na zasilanie maszyny wynosi 6 kW natomiast zapotrzebowanie na sprężone powietrze to 150 l/min.

Podczas pierwszego uruchomienia maszyny należy ustawić parametry jej pracy (m. in. szerokość folii, temperaturę i czas zgrzewu) odpowiednio do rodzaju pakowanego produktu i wprowadzić je do pamięci komputera sterującego. W urządzeniu pakującym w standardzie znajduje się taśmociąg zaopatrujący o wymiarach 250 cm (długość) i 46 cm (szerokość). Konstrukcja taśmociągu umożliwia płynne wprowadzanie produktów do maszyny pakującej. Opakowanie jest formowane w maszynie i zamykane poprzez zgrzew poprzeczny oraz podłużny. W maszynie AV 550 folia podawana jest od dołu pakowanych produktów, co oznacza że zgrzew podłużny jest widoczny od góry zapakowanego artykułu. W przypadku pracy z folią termokurczliwą jej nadmiar jest odcinany przez rolkę tnącą i nawijany na obrotowym zasobniku.

Do pakowania w maszynie AV 550 mogą być wykorzystywane różne typy folii – z polipropylenu, polietylenu, termokurczliwe. Maksymalna szerokość folii wynosi 110 cm. W ciągu minuty urządzenie AV 550 może maksymalnie zapakować do 60 opakowań, które gromadzone są na tak zwanym stole obrotowym buforowym. Opcjonalnie urządzenie można wyposażyć w system automatycznej paletyzacji.

Główki kapusty pekińskiej przeznaczone do pakowania należy układać równolegle na taśmociągu, fot. A. Andrzejewska

Related Posts

None found

Poprzedni artykułBiałe święta… wielkanocne. Uwaga na mróz
Następny artykułWypalanie traw wiosną

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.