Podstawa to czysta gleba

25 września w Czerwińsku n. Wisłą, w rejonie gdzie na szeroką skalę uprawiana jest truskawka, odbyło się seminarium poświęcone technologii zakładania plantacji tego gatunku z uwzględnieniem najnowszej metody odkażania stanowiska pod nowe nasadzenia. 
 
Do tego celu można wykorzystać środek Basamid 97 GR (s.cz. dazomet) i maszynę Mix Tiller Dry włoskiej marki Forigo umożliwiającą jego sprawną aplikację, za pomocą której można jednocześnie formować podwyższone zagony. Na polskim rynku możliwe będzie także skorzystanie z usługi odkażania za pośrednictwem firmy Boryna. 
 
 
Odkażanie koniecznością 
Adam Borzęcki, reprezentujący firmę Boryna, współgospodarza spotkania, zwrócił uwagę na konieczność odkażania gleby pod uprawę truskawki, jeśli celem jest uzyskanie wysokiej wydajności z jednostki powierzchni. Jak twierdzi, odkażanie staje się standardowym zabiegiem ze względu na duże nagromadzenie w glebie patogenów – sprawców chorób, a także nasion chwastów, które w sezonie stanowią duży problem i konkurują z truskawkami o wodę i substancje pokarmowe. Z roku na rok rośnie koszt pracy ludzkiej, coraz trudniej jest pozyskać pracowników do pielenia plantacji. 
 
Przy niedoborze nowin pod zakładanie plantacji truskawki w rejonie Czerwińska regułą staje się zakładanie plantacji rok po roku na tym samym polu. W tej sytuacji, dla uzyskania wysokiego plonowania i opłacalności produkcji, niezbędne jest odkażanie gleby. Na coraz szerszą skalę uprawy truskawki są zakładane na wyniesionych wałach okrytych folią, a w ograniczaniu wzrostu rozłogów plantatorów wspomagają regulatory wzrostu, np. zarejestrowany niedawno w truskawce środek Regalis 10 WG (s. cz. proheksadion wapnia), o czym informował A. Borzęcki. 
 
W praktyce
Jak informował Szymon Matysiak z firmy Arysta LifeScience, metod skutecznego odkażania gleby dostępnych do stosowania przez producentów owoców jest niewiele. Jedną z nich jest aplikacja środka Basamid 97 GR (s.cz. – związek z grupy tiodazyn – dazomet). Jest to preparat grzybobójczy w formie granulatu, przeznaczony do kompleksowego odkażania gleby: zwalczania sprawców chorób roślin żyjących w glebie oraz nasion chwastów. Aby jego skuteczność była na wysokim poziomie, konieczna jest aplikacja na wilgotną glebę (ok.75% PPW) oraz wymieszanie go z glebą na głębokość 20-25 cm (w temperaturze otoczenia poniżej 15°C nie jest konieczne przykrywanie gleby folią). Pod wpływem wilgoci środek rozkłada się, wydzielając produkty gazowe, np. metylotiocyjanian. W przygotowaniu stanowiska pod plantację truskawki pozwala na eliminację zagrożenia ze strony chorób, których sprawcami są takie patogeny, jak Fusarium spp., Phytophtora cactorum i Verticilium dahliae. Od momentu odkażenia pola do sadzenia roślin powinno upłynąć ok. 4 miesiące, czyli w praktyce na polu odkażonym we wrześniu-październiku, rośliny można sadzić w marcu-kwietniu (dla pewności można przed sadzeniem roślin wykonać test rzeżuchowy). 
 
Na dużych powierzchniach aplikację środka można przeprowadzić w sposób w pełni zautomatyzowany. Służy do tego maszyna Mix Tiller Dry włoskiego producenta Forigo zaczepiana do ciągnika i napędzana WOM. Dzięki niej można nie tylko aplikować Basamid 97 GR na całej powierzchni pracy maszyny, lecz także na odkażonej powierzchni podczas jednego przejazdu formować zagon, rozkładać linię nawadniającą i okrywać stanowisko folią, o czym informował Danielle Chilese, przedstawiciel  producenta prezentowanej maszyny. Prędkość robocza maszyny to ok. 1,5 km/godzinę. Dodatkową jej zaletą jest funkcja „stone burrier”, czyli – jak wyjaśnił Krzysztof Kinstler z firmy Promodis, dilera maszyn Forigo – funkcja zakopywania kamieni znajdujących się w zasięgu pracy maszyny. 
 
Producent zaleca środek stosować Basamid 97 GR w dawce 300-500 kg/ha, jednak gdy aplikacja będzie wykonana pasowo, tylko w rzędach roślin, dawkę tę na hektar można znacznie ograniczyć.

Zapraszamy do obejrzenia naszej galerii.

Tekst i zdjęcia: Dorota Łabanowska-Bury

Related Posts

None found

Poprzedni artykułWedług GUS zbiory owoców do 35 proc. niższe niż przed rokiem
Następny artykułXII Jesienna Giełda Ogrodnicza

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.