XII Jesienna Giełda Ogrodnicza

Jak co roku, w weekend na przełomie września i października Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Ogrodniczego zorganizował Jesienną Giełdę Ogrodniczą. Impreza ma już 12 letnią tradycję. Oprócz popularnego wśród mieszkańców regionu kiermaszu ogrodniczego jest ona miejscem spotkania producentów różnych specjalności ogrodniczych współpracujących z Ośrodkiem oraz wojewódzkich władz samorządowych i administracyjnych.
Wśród stoisk kiermaszowych zawsze najbardziej widoczne i najliczniej reprezentowane są gospodarstwa szkółkarskie. Przyjeżdżają do Boguchwały szkółkarze z całej południowo-wschodniej Polski. Jesienna Giełda jest tak samo atrakcyjna dla producentów materiału ozdobnego, jak i oferujących rośliny sadownicze.

Wśród materiału roślin ozdobnych królowały w Boguchwale wrzosy

Co roku wśród stoisk małych regionalnych przetwórni owocowo-warzywnych, tłoczni soków itp. przybywa jakaś nowa firma. Rośnie też gama oferowanych produktów – w tym roku „obrodziło” w propozycje suszonych owoców i warzyw – były krajowe suszone pomidory, czereśnie (oprócz „tradycyjnych”, bo od kilku lat oferowanych suszonych wiśni), maliny, dereń (z pestkami oraz drylowany).


Rośnie asortyment produkowanych w regionie suszonych warzyw i owoców – jako zdrowych przekąsek (snacki) czy składników herbat owocowo-ziołowych

Od kilku lat Jesienna Giełda Ogrodnicza w Boguchwale promuje podkarpackie winnice patronując Podkarpackiemu Świętu Winobrania. Zawsze obecnych jest na niej kilka stoisk gospodarstw prezentujących i sprzedających wina ze swoich winnic, są na miejscu przedstawiciele Stowarzyszenia Winiarzy Podkarpacia oraz Jasielskiego Stowarzyszenia Winiarzy. W ubiegły weekend spotkali się oni na swojej konferencji podczas której Dariusz Rosół (Winnice Przeworskie) reprezentujący pierwszą z wymienionych organizacji omawiał możliwości i sposoby prowadzenia winnicy  na Podkarpaciu, zaś Barbara Czajka z drugiego z wymienionych wyżej stowarzyszeń przeprowadziła szkoleniową oceną i degustację miejscowych win. 


Miejscowe wina, które podczas Świeta Winobrania winiarze Podkarpacia poddali ocenie

Technologia produkcji tych win bardzo się w ostatnich latach zmieniła. Wraz z nabywaniem doświadczenia przez adeptów winiarstwa i poszerzania ich wiedzy walory otrzymywanych produktów rosną. Podkarpaccy winiarze wypracowali w ostatnich latach dobrowolny system oceny swoich win. Produkcja jest przez nich weryfikowana trzykrotnie w ciągu sezonu, produkt finalny – na wspólnym spotkaniu kończącym kolejny sezon. Plantatorom coraz aktywnie pomaga Uniwersytet Rzeszowski, w którego laboratorium przeprowadza się szczegółowe (i o najszerszym spektrum badanych czynników) analizy win z ponad 80 podkarpackich winnic. 

pg

Related Posts

None found

Poprzedni artykułPodstawa to czysta gleba
Następny artykułProjektowane stawki płatności bezpośrednich za 2017 r.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.