Przełom w energetyce? Dzięki osadom

fot. P. Grel
Powstające przy oczyszczaniu ścieków osady są odpadami, ale odpowiednio przetworzone mogą być na przykład źródłem energii cieplnej i elektrycznej; mogą być także wykorzystane w rolnictwie - przekonuje prezes Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie Tadeusz Rzepecki.
Osady ściekowe powinny być istotnym elementem gospodarki odpadowej w Polsce – uważa prezes IGWP. – Nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale rocznie w Polsce może powstawać nawet 4 mln ton uwodnionych osadów ściekowych rocznie – to ogromna ilość – dodał.
Od 2016 roku w Polsce nie będzie można składować odpadów ściekowych zawierających więcej niż 6 proc. masy organicznej. Odpowiednia obróbka osadów pozwala jednak wykorzystać ich potencjał w energetyce czy w rolnictwie. – Po fermentacji beztlenowej z osadów powstaje biogaz, który w blisko 70 proc. składa się z metanu – można go wykorzystać do celów grzewczych lub do napędzania silników gazowych i produkcji energii elektrycznej – poinformował.
W Europie liczne biogazownie, które przetwarzają osady z pobliskich oczyszczalni ścieków, dostarczają energię wykorzystywaną m.in. do zasilania okolicznych gospodarstw domowych. Tak jest m.in. w Austrii. Także w Polsce pojawiły się instalacje produkujące biogaz z osadów ściekowych, jest ich jednak niewiele. Energię elektryczną na własne potrzeby produkuje w ten sposób np. oczyszczalnia ścieków w Olsztynie.
 
Za:money.pl
pg

Related Posts

None found

Poprzedni artykułSiarka zwiększa plon cebuli
Następny artykułKoszty ochrony klimatu ponosi głównie Unia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.