Sortownica do drzewek

Sortowanie, liczenie oraz kalibracja drzewek są pracochłonnymi czynnościami, które zazwyczaj wymagają licznych pracowników i zajmują dużo czasu. Prace te można znacznie przyspieszyć, wykorzystując zaprojektowane specjalnie do tego celu sortownice.

Jedną z firm, która je proponuje, jest amerykańskie przedsiębiorstwo Fischell Machinery LLC z Clayton w stanie Michigan. Ma ono w ofercie konkretne rozwiązania dopasowane do potrzeb i wielkości szkółki.

Zasada działania urządzenia pod nazwą CTGS Custom Tree Grading Solutions (fot.) jest prosta. Pracownicy układają pojedyncze drzewka na podajniku taśmowym, którym przesuwają się one „pod okiem” kamer sprzężonych z programem komputerowym. W tym ostatnim można ustawić takie parametry jak średnica pnia, długość, liczba korzeni oraz długość i liczba pędów bocznych. Drzewka przesuwają się spod kamery do części rozładunkowej urządzenia, gdzie – zależnie od wprowadzonych przez szkółkarza parametrów – są opuszczane do odpowiednich komór, skąd odbierają je pracownicy.

Firma oferuje rozwiązania o wydajności 20–40 tys. posortowanych drzewek dziennie.

Jedną z pierwszych, która w ub.r. zakupiła opisywane urządzenie, jest należąca do Johna Baughera szkółka Adams County Nursery z Aspers w stanie Pensylwania. Tylko w minionym sezonie szkółkarz ten za pomocą CTGS posortował 757 tys. drzewek w ciągu 42 dni. Daje to ponad 18 tys. sztuk dziennie. Właściciel szacuje jednak, że przyszłości wydajność uda się jeszcze zwiększyć – do 25 tys. drzewek dziennie.

Automatyczna sortownica do drzewek CTGS Custom Tree Grading Solutions, fot. Fischell Machinery LLC

WG
Na podstawie informacji Fischell Machinery LLC oraz EFM 12/2013

Informacja pochodzi z numeru 1/2014 dwumiesięcznika “Szkółkarstwo”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię