Stacja pogodowa na miarę potrzeb

Stacja pogodowa WolkyTolky
Stacja pogodowa WolkyTolky fot. mat. pras. WolkyTolky
W szkółce drzewek owocowych Fleuren z Holandii wykorzystuje się do uprawy wiele działek, często oddalonych od siedziby firmy. Stwarza to problemy w ocenie warunków rozwoju roślin na poszczególnych kwaterach.Od jakiegoś czasu użytkowana jest w niej jednak wielofunkcyjna stacja pogodowa WolkyTolky, zaprojektowana na potrzeby właścicieli.

Przez wiele lat właściciele szkółki Fleuren nie znaleźli na rynku takiej stacji pogodowej, która spełniłaby wszystkie ich oczekiwania. Z tego powodu, wspólnie z kilkoma partnerami, przed pięciu laty zdecydowano się na stworzenie własnego urządzenia tego typu. Efektem jest wielofunkcyjna stacja pogodowa WolkyTolky, która pozwala korzystać z ponad 10 rodzajów czujników do pomiaru pogody oraz warunków rozwoju roślin. W sumie urządzenie wyposażono w 29 czujników, które monitorują określone parametry i przesyłają pozyskane dane. Rozwiązanie oparto na transferze danych do chmury internetowej – stacje mobilne przekazują je do centrali, a użytkownicy mogą korzystać z informacji za pomocą aplikacji na smartfony, tablety lub laptopy.
Elektronika w stacji WolkyTolky została tak zaprojektowana, aby do urządzenia łatwo można było podłączać kolejne mierniki i czujniki. W szkółce Fleuren podłączono już mierniki pomiaru średnicy pni drzewek, a w planach są sondy do pomiaru przepływu soków w roślinach oraz stężenia CO2. Obecnie około 70 stacji WolkyTolky pracuje już w Holandii, Niemczech, Belgii oraz we Włoszech. Cena urządzenia wynosi 800–1300 €, zależnie od wyposażenia w czujniki. Dodatkowo użytkownicy płacą miesięcznie 25–30 € abonamentu za licencję.

Na podstawie artykułu z „European Fruitgrowers Magazine” 8/2019
Tłumaczenie: Wojciech Górka

Related Posts

None found

Poprzedni artykułDruga szansa róż
Następny artykułJakie były plony warzyw i owoców w 2019 r.?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.