Warto mieć świadectwo

Okres jesienno-zimowy sprzyja doszkalaniu się. Warto go wykorzystać, na przykład w celu odbycia kursu chemizacyjnego uprawniającego do zakupu środków ochrony roślin oraz stosowania pestycydów przy użyciu opryskiwaczy. 
 
Odbycie go (uzupełniający jest jednodniowy) i posiadanie zaświadczenia o jego ukończeniu (ważne 5 lat) jest jednym z wymagań wzajemnej zgodności (cross compliance) oraz warunkiem uzyskania pełnych dopłat bezpośrednich. Warto zatem sprawdzić (zanim dokona tego komisja z ARiMR podczas kontroli z cross compliance) ważność posiadanego zaświadczenia, w razie braku aktualności odbyć stosowny kurs i uzyskać zaświadczenie o jego zakończeniu, aby nie być niemiło zaskoczonym przez ograniczenie wypłaty dopłat bezpośrednich. 
 
Ponadto warto także sprawdzić, czy nie skończyła się ważność atestacji opryskiwaczy posiadanych w gospodarstwie i używanych do wykonywania zabiegów środkami ochrony roślin. Jeżeli tak, to warto ją przeprowadzić przed zabezpieczeniem opryskiwaczy na zimę. Ważność zaświadczenia o atestacji opryskiwacz wynosi 3 lata. 
 
Anita Łukawska, Plantpress

Related Posts

None found

Poprzedni artykułPolska ziemia trafi w ręce obcokrajowców?
Następny artykułRząd ma 500 mln zł na ochronę miejsc pracy

1 KOMENTARZ

  1. Nabijanie tylko kasy firmom co takie szkolenia robią!!!!!!!!!!!!!

    Co po upływie tego czasu już nikt nie pamięta jak się pryska i jak się używa oprysków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.