Konferencja dla przetwórców w Puławach

Przedstawiciele zakładów przetwórczych z całego kraju spotkali się 15 marca w Puławach na zaproszenie firmy Bayer i Krajowego Stowarzyszenia Przetwórców Owoców i Warzyw. Na dorocznej konferencji wśród omawianych tematów były między innymi nawożenie plantacji po trudnym sezonie 2015 oraz ochrona upraw sadowniczych.
Do ochrony sadów
Rozwiązania oferowane przez Bayer w ochronie drzew pestkowych przedstawiła Barbara Witkowska. W gamie insektycydów do zwalczania mszyc i nasionnicy trześniówki od ubiegłego roku jest Movento 100 SC. Rozszerzona rejestracja produktu Zato 50 WG pomaga zwalczać przyczyny zagrożenia drzew pestkowych, jak dziurkowatości, zasychania oraz rdzy śliw. 
 
W ubiegłym roku dla sadów pestkowych zarejestrowano także fungicyd Luna Experience 400 SC (s.cz. fluopyram + tebukonazol). Środek jest polecany obecnie do ochrony przed brunatną zgnilizną drzew pestkowych (wykazano ponad 90% skuteczność w badaniach). Bayer nadal czeka na rozszerzenie rejestracji tego środka, gdyż wykazuje on dobre działania przeciwko innym chorobom drzew – ogranicza szarą pleśń, gorzką zgniliznę owoców, drobną plamistość liści. W doświadczeniach prowadzonych na zlecenie Bayer wykazano skuteczność Luna Experience® przeciwko brunatnej zgniliźnie na poziomie ponad 90%.


Barbara Witkowska (Bayer)

Zastosowanie fungicydu Luna Experience pozwala także na dłuższe przechowywanie owoców po zbiorze, jest także akceptowane jej stosowanie na najbardziej wymagających rynkach eksportowych w Niemczech – mówiła B. Witkowska. 

 
Envidor 240 SC miał dotychczas rejestrację do ochrony śliw, a od ubiegłego roku obejmuje ona także czereśnie i wiśnie przeciwko przędziorkom i pordzewiaczom (dawka: 0,4 l/ha). Calypso 480 SC – w ochronie drzew pestkowych także wykazuje szerokie spektrum zwalczanych szkodników –w tym muszki plamoskrzydłej. 
 
Wystąpienie B. Witkowskiej uzupełnił Mirosław Korzeniowski, który podkreślił, że dziś Bayer ma dla niektórych upraw gotowe program ochrony, na przykład dla porzeczek czy truskawek. W programie ujęte są te same środki, które są zarejestrowane także z innych krajach. M. Korzeniowski stwierdził, że może łatwiej byłoby owoce z plantacji odpowiednio chronionych – według podanych programów, wysłać na eksport, na przykład do Stanów Zjednoczonych. 
Warto dbać o środowisko, a temu służą akcje ogólnodostępne promowane w projekcie Vademecum. Warto polecać producentom/ dostawcom takie praktyki, które służą zwiększeniu bioróżnorodności upraw – kwietne łąki przyciągające owady pożyteczne i drapieżców szkodników – informował M. Korzeniowski.


Mirosław Korzeniowski (Bayer)

Inna akcja firmy Bayer – „Grunt to bezpieczeństwo” obejmuje także przestrzeganie plantatorów przed stosowaniem środków niewiadomego pochodzenia, które często zawierają substancje czynne nie posiadające rejestracji w danej uprawie lub w danym kraju. Często są one fitotoksyczne dla roślin uprawnych oraz niebezpieczne dla stosującego. 

 
Dr Paweł Krawiec z UP Lublin omówił główne zagrożenia upraw maliny i truskawki na przykładzie obserwacji z kilku ostatnich lat. Krzysztof Sak z Agronom Berries/ Agronom Plants przedstawił ofertę odmian malin i truskawek z myślą o nasadzeniach towarowych na potrzeby przetwórstwa. Nowością w reprezentowanej przez niego firmie jest także kombajn Kokan do zbioru owoców . Tomasz Gasparski natomiast przedstawił możliwości ochrony jagodników, jakie obecnie są do dyspozycji producentów, oparte na rozwiązaniach formy Bayer. Te zagadnienia zostaną poruszone w relacji na łamach miesięcznika „Truskawka, Malina, Jagody”. 
 

Po trudnym sezonie
Krzysztof Zachaj z działu nawozów Agrosimex, podkreślił, że ubiegły sezon był bardzo trudny dla tych plantatorów, którzy nie mają instalacji nawodnieniowej. Deficyt wody dotyczył praktycznie całego kraju. Szczególnie trudne warunki panowały od końca lipca i przez cały sierpień, gdy odnotowano najwyższą temperaturę od 1928 r., a deficyt wodny przekroczył na Lubelszczyźnie 250 mm. Dzienna ewapotranspiracja przekroczyła w 2015 r. 5,7 mm, co było efektem fali upałów 35-38°C w lipcu i sierpniu (17-21 dni z temp. powyżej 30°C).


Krzysztof Zachaj (Agrosimex)

 
Temperatura wpływa na wykorzystanie fosforu i rozwój system korzeniowego – przy zbyt wysokiej, przekraczającej 30°C, spada sprawność systemu korzeniowego i pobieranie składników pokarmowych. Szczególnie ciężka jest sytuacja na plantacjach truskawek, gdyż temperatura na głębokości systemu korzeniowego w sierpniu ubiegłego roku wynosiła średnio 20°C i rośliny nie mogły dobrze przygotować się do zimowania. Jest to bezpośrednia przyczyna strat po zimie na plantacjach nienawadnianych. Brak nawadniania wpłynął znacząco także na ograniczenie plonowania malin jesiennych. 
 
Kolejnym problemem, poza niskim poziomem wody i opadów, jest niski odczyn gleby. K. Zachaj podkreślił, że zbyt mało gleb w Polsce jest wapnowanych. Także bardzo niski jest poziom próchnicy w glebie, a nawożenie mineralne jest efektywne tylko wówczas, gdy poziom pH gleby i struktura gruzełkowata są zachowane. Agrosimex proponuje plantatorom skorzystanie z systemu ochrony i poprawy sprawności gleb opartego o dwa produkty firmy – Rosahmus i Delsol. Jeden z nich zawiera kwasy humusowe, drugi – bakterie Pseudomonas putida. Zastosowanie na zdegradowanych i zmęczonych produktów bogatych w te dwa składniki pomaga usprawnić pobieranie fosforu i poprawić odczyn gleby.


Od lewej: Michał Zajdowski (Krajowe Stowarzyszenie Przetwórców Owoców i Warzyw) i Mirosław Korzeniowski (Bayer)
 

 

Tekst i fot.: Dorota Łabanowska-Bury

Related Posts

None found

Poprzedni artykułPSL apeluje o radykalne zmiany w projekcie ustawy ws. obrotu ziemią
Następny artykułKomisja przyjęła projekt ustawy o ziemi z poprawkami

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.