Noc przyniosła przy gruncie przymrozki. Będą kolejne

Niestety, czarny scenariusz się sprawdził i minionej nocy temperatura spadła przy gruncie poniżej zera. Rolnicy i ogrodnicy będą martwić się o swoje uprawy do końca tygodnia. Przez ten czas możemy odnotować nawet 3 stopnie na minusie.

We wtorek (7.06) nad ranem na północy, wschodzie, w centrum kraju i na terenach górzystych temperatura na wysokości klatki meteorologicznej, a więc na 2 metrach, spadła poniżej 5 stopni. Najzimniej było miejscami na Pomorzu, Podlasiu i Mazowszu, zaledwie od 1 do 3 stopni.

Biegunem zimna były Kozienice w woj. mazowieckim, tam temperatura spadła do 1,2 stopnia. Jednak przy gruncie było jeszcze zimniej, lekko poniżej zera. W Suwałkach, Białymstoku, Siedlcach, Łebie i Lęborku odnotowano minus 1 stopień.

Z kolei w Toruniu, Olsztynie, Lublinie, Kozienicach, Ostrołęce i Terespolu było zero. Na pozostałym obszarze kraju temperatura na wysokości 2 metrów wahała się między 5 a 10 stopni, jednak przy ziemi było tylko kilka stopni powyżej zera. Na szczęście przymrozki miały zasięg lokalny.

Powietrze znad Arktyki
Przyczyną tak niskich temperatur jest napływające do Polski powietrze wprost znad Arktyki. Niecały tydzień temu znajdowało się ono nad biegunem północnym. Powietrze pochodzenia arktycznego jest najzimniejszą masą, jaka może napłynąć do Polski. Gdybyśmy mieli środek zimy, termometry nocami mogłyby pokazywać nawet poniżej minus 20 stopni.

W 1951 roku zdarzyło się, że na początku czerwca temperatura na wysokości 2 metrów spadła w Lęborku na Pomorzu Gdańskim do minus 3 stopni, a to oznacza, że przy gruncie było nawet poniżej minus 5 stopni. Lipiec jest jedynym miesiącem w roku, w którym powietrze arktyczne w ponad 100-letniej historii pomiarów na nizinach nie obniżyło temperatury poniżej zera.

To nie koniec przymrozków
Noc z wtorku na środę (7/8.06) duże spadki temperatury przyniesie w województwach wschodnich i południowych. Tam należy się liczyć z 3-5 stopniami, a przy gruncie z 2-3 stopniami.

Po krótkiej przerwie nietypowe chłody wrócą w nocy z czwartku na piątek (9/10.06), tym razem głównie na północny wschód. Niewykluczone, że na wysokości 2 metrów na Warmii, Mazurach, Suwalszczyźnie, Podlasiu i Mazowszu odnotujemy blisko zera, a przy gruncie do minus 3 stopni.

Ostatnią zimna noc spodziewana jest z soboty na niedzielę (11/12.06). Ponownie na północnym wschodzie będą 2-3 stopnie, a przy gruncie około zera. Później ociepli się na dobre.

Nie tylko u nas arktyczne powietrze sprawia, że średnia dobowa temperatura jest dużo niższa od normy wieloletniej. Nietypowe chłody panują niemal w całej wschodniej części Europy. W ciągu następnych 5 dni największe anomalie spodziewane są na pograniczu Rosji z Ukrainą i Białorusią. Tam średnia temperatura będzie niższa od normy nawet o 5 stopni.

Informacja pochodzi z serwisu TwojaPogoda.

Related Posts

None found

Poprzedni artykułPrzygotowania ARiMR do obsługi wniosków za rok 2016
Następny artykułPolski wynalazek pozwoli zmniejszyć koszty ochrony roślin

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.