O znanych produktach mniej znanej firmy

Fot. M. Strużyk
Podczas konferencji prasowej zorganizowanej 26 listopada w Warszawie przez firmę Rotam, jej reprezentanci przedstawili strategię rozwoju i ofertę firmy dedykowaną polskiemu rolnictwu.

Rotam CropSciences to międzynarodowa organizacja, której kluczowym produktem są środki ochrony roślin. Siedziba firmy znajduje się w Hongkongu, a główne zakłady produkcyjne ulokowane są w Chinach i na Tajwanie.

Podczas spotkania prezentacji firmy Rotam dokonał Marc Lore, szef regionu EMEA. Przedstawił jej strukturę, omówił pozycjonowanie w Europie i na świecie, a także cele na kolejne lata. Początki działalności tej firmy sięgają 1950 r. W Europie pierwsze swoje biuro otworzyła w 2008 r. w Wielkiej Brytanii natomiast kolejne w 2010 we Francji, które jest dziś głównym biurem na Europę. Obecnie w Europie zatrudnia 35 osób, a sprzedaż swoich produktów szacuje na 40 mln USD.

– Szybki rozwój firmy pozwala na osiągnięcie średniego wzrostu sprzedaży naszych produktów na poziomie ponad 20% rocznie. W Polsce ich sprzedaż wzrosła z 2,0 mln USD w 2010 r. do 2,7 mln USD w 2012 r. W tym roku szacujemy zaś, że wyniesie ona aż 6,3 mln USD. Chcemy odróżnić się od wielu producentów produktów „generycznych” poprzez rozwój i modyfikację substancji i mieszanin postpatentowych, a także produktów, które nadal są chronione patentem, nawiązując współpracę z ich producentami – informował Marcin Sobczak, odpowiedzialny za sprzedaż i marketing w firmie Rotam.

Firma Rotam – jak przekazał M. Sobczak – koncentruje się na kilku ważnych segmentach rolnictwa, a swoją ofertę dostosowuje do danego regionu. Na przykład w Europie Centralnej – w Polsce, Czechach, na Węgrzech – portfolio budowane jest wokół zbóż, rzepaku i kukurydzy. Głównie są to herbicydy i fungicydy. Natomiast we Francji, Hiszpanii i Włoszech oferta dedykowana jest głównie uprawie winorośli, cytrusów i oliwek.

– W Polsce, jak w większości krajów UE, prowadzimy sprzedaż naszych produktów bezpośrednio z Chin. Tam bowiem mieści się główna baza produkcyjna firmy. W 2013 r. został uruchomiony magazyn w Rotterdamie, który pozwala na szybszą dostawę niewielkich ilości produktów w trakcie sezonu. Obecnie nasza firma nie posiada biura w Polsce. Sprzedaż naszych produktów prowadzimy za pośrednictwem takich firm, jak: Arysta, Sumi Agro, Agrosimex, Chemirol – mówił M. Sobczak.

Obecnie w Polsce, jak poinformowała Bożena Szestowicka, odpowiedzialna za rozwój produktu i obsługę klienta w firmie Rotam, zarejestrowane są:

  • Akarycydy: Acaramik 018 EC – substancja aktywna: abamektyna. Środek przeznaczony jest do stosowania w sadach gruszowych, a także w uprawach pod osłonami takich roślin, jak: chryzantema, gerbera, pomidor, papryka, oberżyna, ogórek.
  • Herbicydy: Narval 040 OD, Samaz 040 OD. Oba środki zawierają jako substancję aktywną nikosulfuron i są przeznaczone do zwalczania chwastów w kukurydzy.
  • Fungicydy: Toledo 250 EW, Erasmus 250 EW, Starpro 430 SC, Spekfree 430 SC. Wszystkie zawierają tę samą substancję aktywną – tebukonazol – i są przeznaczone do zwalczania chorób w rzepaku ozimym, pszenicy ozimej i jęczmieniu jarym.

W 2014 r., jeszcze przed sezonem wegetacyjnym – jak poinformowała B. Szestowicka – ma zostać zarejestrowany i wprowadzony do sprzedaży kolejny herbicyd – Ergon 750 WG. Jest to mieszanina fabryczna dwóch substancji sulfonylomocznikowych (metsulfuron + tiefensulfuron). Środek ten ma być przeznczony do ochrony pszenicy ozimej i jęczmienia jarego przed chwastami. Ponadto B. Szestowicka zapowiedziała pojawienie się w niedalekiej przyszłości kolejnych 45 rejestracji. W latach 2014–2015 firma planuje wprowadzić na rynek m.in. preparaty oparte o takie substancje aktywne, jak: diflufenikan, dikamba, metsulfuron + tribenuron, tifensulfuron + tribenuron oraz tebukonazol + chlorotalonil.

Monika Strużyk

Related Posts

None found

Poprzedni artykułMałżeństwo z intercyzą a dopłaty
Następny artykułPROW z perspektywy Polski Południowo-Wschodniej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.