Polowe warsztaty pomidorowe z Agro Akademią

Po cyklu przedsezonowych spotkań Agro Akademii przyszła kolej na serię warsztatów polowych, których inauguracja odbyła się 27 czerwca na plantacji Elwiry i Leszka Chudziaków w Pawłowie. Licznie przybyłych producentów pomidorów z rejonu Pudliszek i Kotlina gościły: firma BASF, SGP Pudliszki, Związek Producentów Owoców i Warzyw Pomwitrus i Związek Producentów Owoców i Warzyw Wielkopolanie oraz partnerzy: ADOB, Hazera, HM.Clause i Awimex.

Dla uczestników spotkania przygotowano pole pokazowe z kolekcją odmian kilku firm nasiennych, wystąpienia partnerów spotkania oraz zalecania ochroniarskie uwzględniające aktualne warunki na polu i fazę rozwoju roślin.
 
Maciej Wita reprezentujący firmę BASF zaznaczał, że po wybraniu odmian i założeniu plantacji należy rośliny ochronić przed patogenami. W ofercie firmy BASF znaleźć można kilka fungicydów, które warto uwzględnić w programie ochrony pomidorów przed chorobami. Jednak już na wstępie specjalista firmy BASF podkreślał, że kluczem do skutecznej ochrony tak pomidorów, jak i innych upraw jest naprzemienne stosowanie substancji aktywnych. – Do ok. 25 czerwca w okolicach Pudliszek nie występowało zagrożenie zarazą ziemniaka na pomidorze ze względu na panującą suszę i wysoką temperaturę, chłodne noce sprawiły natomiast, że mieliśmy do czynienia z presją alternariozy. Jednak deszcz, który spadł w ostatnich dniach czerwca (ok 30 mm), niższa temperatura powietrza i tworzące się mgły diametralnie zmieniły sytuację. Pojawiło się wysokie ryzyko infekcji, a warto pamiętać, że w przypadku zarazy największą skuteczność mają zabiegi prewencyjne.

Do pierwszych zabiegów wykonywanych bezpośrednio po posadzeniu roślin, jeszcze przed wejściem w fazę kwitnienia rekomenduję Acrobat 69 MZ WG (dimetomorf i mankozeb) o działaniu zapobiegawczym i interwencyjnym. Z kolei w fazie najintensywniejszego kwitnienia warto wykonać zabieg fungicydem Cabrio Duo 112 EC, który skutecznie zwalcza alternariozę, wykazuje także działanie na zarazę ziemniaka, jednak w przypadku wysokiej presji ostatniego z wymienionych patogenów warto zastosować ten produkt w mieszaninie z innym, typowo „zarazowym” fungicydem np. Orvego 525 SC. Cabrio Duo 112 EC dzięki zawartości piraklostrobiny nie tylko zwalcza patogeny chorobotwórcze, ale także wpływa na fizjologię roślin intensyfikując ich wzrost. Zaobserwowano także w praktyce, że stosowanie tego produktu w okresie kwitnienia, kiedy nie można wykorzystywać środków miedziowych ogranicza występowanie bakteryjnej centkowatości pomidora. Kolejny fungicyd z palety firmy BASF – Signum 33 WG zaleca się stosować na początku dojrzewania owoców, kiedy pomidory zaczynają się przebarwiać. Rekomendowana dawka to 1 kg/ha, maksymalnie dwukrotnie w sezonie. Taki zabieg pozwala utrzymać zdrowotność plonu podczas dojrzewania owoców – mówił M. Wita.
 

Na zakończenie spotkania dr Artur Miszczak poruszył istotny dla plantatorów temat pozostałości środków ochrony roślin w pomidorach.
 
Gospodarze spotkania – państwo Chudziakowie z Maciejem Witą z firmy BASF (z prawej)
 
Tekst i fot. Aleksandra Czerwińska-Nowak

Related Posts

None found

Poprzedni artykułMocno popada, ale nie wszędzie
Następny artykułTurecki eksport czereśni w ostatnich dwóch miesiącach był wart 54 mln USD

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.