Szerszenie wilkami wśród owadów

Szerszenie, które są drapieżnikami, spełniają wśród owadów podobną rolę, jak wilki wśród ssaków - pozbywają się osobników słabszych lub chorych - mówi w rozmowie z PAP biolog Jan Goldstein z Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego.
„To mit, że szerszenie to groźne i demoniczne zwierzęta” – mówi w rozmowie z PAP Jan Goldstein, doktorant z Ogrodu Botanicznego UW. Zaznacza, że z szerszeniem jest jak i z każdym zwierzęciem – jeśli my postępujemy z nim łagodnie, również on będzie postępował łagodnie z nami. „Pamiętajmy, że samo istnienie tego owada nie jest powodem, żeby go zabić” – ostrzega. Ekspert podkreśla, że szerszenie, tak jak i niemal wszystkie osy, są drapieżnikami. „Szerszeń jest bardzo ważnym zwierzęciem dla przyrody. Spełnia taką rolę, jak wilki w naszych lasach” – uważa biolog. Jak zaznacza, dzięki szerszeniom likwidowane są owady osłabione czy chore, a to np. zapobiega rozprzestrzenianiu się wśród nich chorób.

Jan Goldstein wyjaśnia, że szerszenie są owadami terytorialnymi – jeśli intruz zbliża się do gniazda, może zostać zaatakowany. „Jednak jeśli szerszenie same zakładają gniazda blisko człowieka, zazwyczaj człowiek nie jest dla nich niczym nowym” – uważa biolog.
 
„Trzeba tylko uważać, żeby szerszeń nie wpadł do jedzenia albo żeby za mocno któregoś nie uderzyć. Z tymi owadami da się dogadać. Ale zdecydowanie agresywnie reagują na nasze nagłe ruchy, opędzanie się albo walenie w nie gazetą. Znacznie lepiej złapać go w szklankę i wynieść na zewnątrz” – radzi.
 
Jak informuje biolog, jesienią może się zdarzyć, że spotkamy królowe szerszeni, które szukają nowych miejsc do przezimowania i potem założenia gniazda. „Jeśli zobaczy się królową szerszeni, która chce założyć gniazdo, np. w naszym domku wakacyjnym, dobrze jest złapać ją i przenieść w inne miejsce, żeby zakładała to gniazdo gdzie indziej” – zaznacza.
 
Jak rozpoznać królową szerszeni? „Królowa szerszeni charakteryzuje się wielkością – może mieć 4,5–5 cm, bzyczy jak elektryczny helikopter i nie ma w Polsce większej błonkówki. Lata bardzo szybko i bardzo sprawnie” – opisuje biolog.
 

 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułINTERPOMA 2012 – marzenie o nowych rynkach
Następny artykuł3 mld euro strat w rolnictwie z powodu suszy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.