Uwaga na tanie „pestycydy z zagranicy”

Koniec i początek roku to sezon zakupów środków ochrony roślin. Producenci rolni planują i kalkulują, aby tegoroczna produkcja przyniosła zdrowe plony wysokiej jakości. Tymczasem oferty np. „pestycydów z zagranicy” w Internecie kuszą niską ceną. Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin (PSOR) ostrzega rolników, że to mogą być podróbki.

PSOR przypomina również, gdzie kupować bezpieczne, zarejestrowane środki ochrony roślin:
1.    Oryginalne środki ochrony roślin kupisz tylko w zarejestrowanym sklepie lub hurtowni.
Rejestry prowadzone są przez Wojewódzkich Inspektorów Ochrony Roślin i Nasiennictwa osobno dla każdego województwa. Na mapie pod linkiem www,piorin.gov.pl/struktura/ wybierz swoje województwo, rejestr znajdziesz w zakładce „Rejestry i ewidencje”. Jeśli masz wątpliwości, skontaktuj się bezpośrednio ze swoim lokalnym Inspektorem.

2.    Środków ochrony roślin nie można kupować:

  • na forach internetowych czy aukcjach, gdzie są proponowane środki w bardzo atrakcyjnej cenie, bez faktury VAT;
  • z zagranicy,
  • na bazarach,
  • na targowiskach.

3.    Kupując w legalnym źródle otrzymasz fakturę lub paragon. Tylko na podstawie dowodu zakupu możesz złożyć ewentualną reklamację.
4.    Stosowanie nielegalnych produktów to ryzyko dla zdrowia, upraw i środowiska. Można też utracić dopłaty bezpośrednie.

– Rolnik powinien zawsze pamiętać o tym, aby kupować tylko oryginalne, zarejestrowane środki ochrony roślin, od zaufanych sprzedawców. Kuszące niską ceną oferty na aukcjach internetowych, obwoźni sprzedawcy, czy sprzedaż na straganie powinny obudzić czujność rolników – to mogą być podróbki – powiedziała Aleksandra Mrowiec z Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin.

Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin uruchomiło stronę internetową www.bezpiecznauprawa.org, na której można znaleźć najważniejsze informacje dotyczące bezpiecznych, zgodnych z prawem zakupów środków ochrony roślin. Stowarzyszenie podpowiada, gdzie można sprawdzić oryginalność środka oraz jakie są prawne i finansowe konsekwencje stosowania podróbek. PSOR przygotowało też odpowiedzi na trudne pytania, które najczęściej nurtują rolników.

Źródło: PSOR

Polecamy „Program ochrony sadów” – bezpłatną aplikację na smartfony, przygotowaną przez wydawnictwo Plantpress. Zawiera ona listę środków ochrony roślin (wraz z dawką i informacjami dodatkowymi), które można wykorzystywać w 2017 r. w uprawach sadowniczych (jabłoń). Pobierz w Google Play lub w App Store.

Related Posts

None found

Poprzedni artykułEuropejskie zapasy jabłek i gruszek
Następny artykułEnvy najlepszym jabłkiem według amerykańskich konsumentów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.