W poszukiwaniu nowych rozwiązań dla zrównoważonego rolnictwa

W dniach 4-5 września w Monheim (Niemcy), w siedzibie głównej firmy Bayer CropScience (BCS), odbyła się organizowana corocznie międzynarodowa konferencja prasowa, w której udział wzięło ponad 150 dziennikarzy branży rolniczej, rolno-spożywczej i owocowo-warzywnej z całego świata. Polskę reprezentowało osiem osób.

W sali konferencyjnej Tropicarium, w której odbywała się konferencja prasowa, Liam Condon, nowy prezes zarządu BCS omówił strategię działania reprezentowanego przez siebie koncernu. W bieżącym roku wartość sprzedaży produktów BCS na świecie opiewa na wartość 9 miliardów euro, podczas gdy w 2015 r. spodziewany jest wzrost tej wartości do 10 miliardów. W planach BCS jest przede wszystkim wdrażanie do rolnictwa nowych technologii i dostarczanie na rynek nowych substancji aktywnych. BCS na badania i innowacje przeznaczy w latach 2013-2016 2,4 miliarda euro. Jak podkreślał Liam Condon, obecnie na świecie 900 milionów ludzi głoduje, populacja stale rośnie, stąd produktywność rolnictwa musi także wzrastać, a zachowana musi zostać przy tym równowaga w środowisku. Ważna jest także dbałość o jego nieustanną ochronę. Wkład BCS w takie działania będzie polegał na wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań i usług, które przyczynią się do zdrowego stylu życia i funkcjonowania społeczeństwa.

W BCS duży nacisk kładziony jest na badania nad znalezieniem nowych substancji aktywnych, szczególnie z grupy herbicydów oraz zaproponowaniu farmerom/producentom specjalnie dobranych programów ochrony upraw przez niechcianą roślinnością. Temu zagadnieniu poświecone były warsztaty prowadzone przez dr. Harry’ego Streka i dr. Hermanna Stublera z BCS.

Podczas warsztatów w 100 ha gospodarstwie Damianshof Farm prowadzonym przez Bernda Olligsa zaprezentowano innowacyjne rozwiązania dla zrównoważonego rolnictwa, m. in. dysze zapobiegające nadmiernemu znoszeniu cieczy roboczej (ang. drift reduction nozzles) oraz nowy system umożliwiający bezpieczne napełnianie zbiorników opryskiwaczy skoncentrowanym środkiem ochrony roślin w płynnej formulacji (ang. easy Flow®). Ponadto na farmie od dwóch lat testowane jest stanowisko do mycia opryskiwaczy z możliwością bezpiecznej neutralizacji pozostałości środków ochrony roślin Phytobac®.

Na farmie stworzone zostały także pasy kwitnących roślin zielnych jednorocznych i wieloletnich (ang. flower strip, beetle banks), które stanowią siedlisko dla pożytecznych owadów i ptaków – wrogów naturalnych szkodników oraz są źródłem pokarmu dla owadów zapylających, w tych dzikich gatunków pszczół. Na farmie stworzono także specjalne ule-hotele dla murarki ogrodowej.

Więcej na ten temat już wkrótce na łamach Hasła Ogrodniczego oraz MPS SAD.

Na pytania odpowiadali specjaliści z poszczególnych działów BCS

Dorota Łabanowska-Bury, fot. D. Łabanowska-Bury

Related Posts

None found

Poprzedni artykułSyngenta zaskarża decyzję UE w sprawie zawieszenia stosowania tiameksamu
Następny artykułPromocja Polskiej Ekologii

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.