Zaraza ziemniaka i mączniaki rzekome – nowość w ochronie

Orvego 525 SC produkcji firmy BASF, zarejestrowany 11 czerwca to zupełnie nowy fungicyd, który pod względem zawartości substancji czynnych nie był dotychczas w polskim ogrodnictwie znany i stosowany. 
Składnikami tego środka są: amektotradyna (300 g związku z grupy pochodnych pirymidynoamin w 1 l; 27%) i dimetomorf (225 g związku z grupy pochodnych kwasu cynamonowego; 20,3%). Poprzez działanie wgłębne i kontaktowe wykorzystywany jest do zapobiegania i zwalczania specyficznych patogenów z gromady lęgniowce (Oomycetes), tj. mikroorganizmów grzybopodobnych (zwanych też glonopodobnymi).

Jego rejestracja obejmuje na razie ochronę upraw polowych pomidora przed zarazą ziemniaka (Phytophthora infestans, fot. 1, 2, 3 ) oraz ogórka przed mączniakiem rzekomym (Pseudoperonospora cubensis, fot. 4, 5). W obu przypadkach zalecana dawka wynosi 0,8 l/ha (w 700 l wody). W sezonie środkiem tym można wykonać do 3 zabiegów w odstępach 7–10-dniowych. Opryskiwanie należy rozpocząć zgodnie z sygnalizacją (podawaną przez PIORiN, ośrodki doradztwa rolniczego, komercyjne firmy doradcze) lub po wystąpieniu pierwszych objawów na roślinach. 

 

Fot. 2. Objawy Phythophtora infestans na liściach pomidora

 

 Fot. 3. Pomidor porażony przez zarazę ziemniaka

 Fot. 4. Górna strona blaszki lisciowej ogórka z objawami mączniaka rzekomego

 Fot. 5. Dolna strona blaszki liściowej ogórka z nalotem grzybni mączniaka rzekomego

W przypadku zarazy ziemniaka zabiegi zapobiegawcze na pomidorach można rozpocząć wtedy, gdy na uprawach ziemniaków okolicy wystąpią pierwsze, sporadyczne objawy zarazy (na łodygach lub liściach). Prewencja dla pszczół w przypadku tego środka nie dotyczy, a karencja wynosi zaledwie 1 dzień, dlatego środek ten można stosować nawet pomiędzy zbiorami ogórków czy pomidorów. Z tego powodu do wcześniejszych zabiegów warto wykorzystywać przemiennie fungicydy z innych grup chemicznych. Ze względów strategii antyodpornościowej nie wolno tego środka stosować więcej razy niż 3 w sezonie, działa on bowiem niezwykle selektywnie. 

 

Ze względu na efektywne negatywne działanie wobec większości patogenów z rodzaju Phytophthora oraz różnych wywołujących mączniaki rzekome, rejestracja środka będzie rozszerzana.

Katarzyna Kupczak, fot. K. Kupczak

Related Posts

None found

Poprzedni artykułNajwyższa pora na polskiego pomidora
Następny artykułBiałoruskie traktory będą montowane w Kambodży

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.