Zmniejszanie dawek ś.o.r. zgodne z prawem

Od 7 lutego trwały w Poznaniu, w Instytucie Ochrony Roślin-PIB, przedsesyjne spotkania – we wtorek odbył się IV Panel Dyskusyjny, a w środę – Konferencja Komitetu Ochrony Roślin PAN oraz Sympozjum Przedsesyjne.

Podczas IV Przedsesyjnego Panelu Dyskusyjnego dr Bogusław Rzeźnicki, z-ca dyrektora Departamentu Hodowli i Ochrony Roślin w MRiRW informował o trwających pracach nad przygotowaniem Krajowego Planu Działania na rzecz ograniczenia ryzyka związanego ze stosowaniem środków ochrony roślin na lata 2013–2018. Do 26 listopada br. państwa członkowskie UE są zobligowane do przedstawienia KE krajowych planów działania. Zaangażowanie prac nad KPD znajduje się na różnym etapie w poszczególnych krajach Wspólnoty. W Polsce konsultacjom społecznym poddano treść opracowania KPD, a wtorkowy Panel Dyskusyjny był okazją do przedstawienia jego twórcom (MRiRW) opinii środowiska fachowców związanych z ochroną roślin w Polsce.

Była to także dobra okazja do dyskusji nad ujednoliconymi, obowiązującymi we wszystkich krajach UE przepisami dotyczącymi wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin. Jak potwierdził B. Rzeźnicki, można już używać zmniejszonych dawek środków ochrony roślin (w zabiegach pojedynczych albo w systemach dawek dzielonych lub mikrodawek), ale dotyczy to tylko tych fungicydów, zoocydów, herbicydów i regulatorów bądź stymulatorów wzrostu, które zostały zarejestrowane na zasadzie nowych wytycznych, a w ich etykietach-instrukcjach widnieje zapis uwzględniający jedynie maksymalną dawkę. Konieczne jest jednak przestrzeganie zaleceń co do liczby zabiegów wykonywanych danym specyfikiem w sezonie wegetacji. Jeśli dopuszczone jest jednorazowe użycie środka w sezonie, to jego dawkę można zmniejszyć, ale już stosowanie go w systemach dawek dzielonych bądź mikrodawek jest niedozwolone. W przypadku środków z etykietami, w których dawka podana jest w granicach „od…do”, nie wolno zmniejszać dawki poniżej wyznaczone minimum. Dozwolone jest także mieszanie środków ze sobą. W obu jednak przypadkach, tj. użycia mniejszych dawek oraz mieszania środków, odpowiedzialność za skuteczność zabiegów leży w gestii użytkownika środka(ów) ochrony roślin. Jeśli dojdzie do uszkodzenia przez komponenty mieszaniny opryskiwacza, roślin lub efekt działania będzie niesatysfakcjonujący – ubieganie się o odszkodowanie za poniesione straty będzie bezpodstawne. Reklamacja nie będzie brana pod uwagę.

B. Rzeźnicki przypominał także o zbliżającym się terminie, kiedy to wszyscy profesjonalni producenci roślin będą musieli wdrożyć zasady integrowanej ochrony. Użytkowników środków ochrony roślin, doradców oraz sprzedających te produkty czekają szkolenia, bez których ukończenia potwierdzonego świadectwem (bądź zaświadczenia o przygotowaniu merytorycznym uzyskanym w placówce edukacyjnej nauczającej ochrony roślin) prowadzenie działalności nie będzie możliwe. Takie kilkunastogodzinne szkolenia rozpoczną się najprawdopodobniej już jesienią br. i będą trwały przez cały 2013 r.

Od lewej: prof. dr hab. Marek Mrówczyński (IOR, Poznań), Dariusz Wiraszka (GIORiN, Warszawa), dr Bogusław Rzeźnicki (MRiRW), Adam Błochowiak (WIORiN, Poznań), fot. K.Kupczak

Related Posts

None found

Poprzedni artykułW czwartek na zachodzie będzie już biało
Następny artykułARiMR: trwa realizacja dopłat bezpośrednich za 2011 r.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.