Bułgarscy plantatorzy bez wody

W regionie Popowo-Opaka (obwód Tyrgowiszte, północno wschodnia Bułgaria) truskawki i maliny są uprawiane na powierzchni ponad 600 hektarów. Ich plantatorzy mają podobne problemy, jak ich polscy koledzy, plus jeszcze jeden zasadniczy - woda, a właściwie jej chroniczny brak.

– Dzisiaj nie mamy wody, cen, umów i nie mamy komu się pożalić – podsumowują swoją sytuację tamtejsi plantatorzy jagodowych. Jest ich około 150 – uprawiają maliny i truskawki. Liczyli na tegoroczne zbiory truskawek – prognozowane ceny malin mają być niskie, więc nadzieje wiązali z tymi pierwszymi.

Zdaniem plantatorów od co najmniej 10 lat sytuacja powtarza się – firma mająca zaopatrywać ich region w wodę zapewnia, że wszystko będzie gotowe i wiosną wody nie zabraknie. W tym roku także pod koniec lutego dokonano ustaleń – woda miała popłynąć na plantacje truskawek 15 kwietnia (pod koniec miesiąca tamtejsze truskawki zaczynają dojrzewać). Tymczasem jeszcze 24 kwietnia kanały magistralne były suche – znowu przedłużały się remonty.

Plantatorzy szacują, że dzienne straty plonu spowodowane brakiem wody w instalacjach kroplujących wynoszą 2-5%. A więc już stracili 50% potencjalnych zbiorów. Z drugiej strony dostawca wody broni się argumentami, że zimowa aura nie pozwoliła na terminowe zakończenie prac. A poza tym w ubiegłym roku do systemu irygacyjnego trafiło 14,2 mln metrów sześciennych wody, zaś zainkasowano opłaty za 700 tys. kubików wody. Firma domaga się więc pełnej zapłaty.

Plantatorzy będą prosić rząd o rekompensaty – ze świadomością, że swoich strat nie pokryją. Średnie zbiory truskawek w regionie wynoszą około 9,6 t/ha, ich cena to 2-3 lewa (BGN).

pg

Za: fermer.bg

Related Posts

None found

Poprzedni artykułUE zakaże stosowania trzech neonikotynoidów szkodliwych dla pszczół
Następny artykułBolesław Szklarczyk (1933-2018)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.