Tag:
nawadnianie
Ruszyła pomoc na inwestycje zapobiegające klęskom żywiołowym
Od 28 października do 22 listopada 2019 r. w oddziałach regionalnych ARiMR można składać wnioski o „Wsparcie inwestycji w środki zapobiegawcze, których celem jest ograniczenie skutków prawdopodobnych klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof”.
Dotacje na nawadnianie
Od 25 września 2019 r. do 22 listopada 2019 r. rolnicy, którzy chcą zabezpieczyć swoje uprawy przed skutkami suszy, mogą składać wnioski o dotację na inwestycje w nawadnianie gospodarstwa rolnego. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uruchamia nowy program pomocy z PROW 2014-2020.
Susza w sadach i jagodnikach
Woda jest niezbędna do wszystkich podstawowych procesów biochemicznych zachodzących w organizmach żywych. W warunkach Polski podstawowym źródłem wody dla roślin uprawianych w polu są opady atmosferyczne. Niestety, ich wielkość i rozkład w czasie są często niewystarczające dla uprawy nie tylko roślin jednorocznych, lecz także drzew i krzewów owocowych. Ze względu na przebieg warunków atmosferycznych oraz intensyfikację produkcji nawadnianie staje się zabiegiem koniecznym.
Copa-Cogeca: ponowne wykorzystanie wody to krok w dobrym kierunku
W ocenie Copa – Cogeca opublikowany w tym tygodniu wniosek Komisji Europejskiej dotyczący nowych zasad, które ułatwią nawadnianie rolnicze, to krok w dobrym kierunku.
Bułgarscy plantatorzy bez wody
W regionie Popowo-Opaka (obwód Tyrgowiszte, północno wschodnia Bułgaria) truskawki i maliny są uprawiane na powierzchni ponad 600 hektarów. Ich plantatorzy mają podobne problemy, jak ich polscy koledzy, plus jeszcze jeden zasadniczy - woda, a właściwie jej chroniczny brak.
AcquaCampus – innowacje w nawadnianiu
Od lat szczególnie ważny dla producentów jest temat dostępności wody do upraw ogrodniczych oraz efektywnego zarządzania nią w systemach irygacyjnych. Problem nawadniania pól i sadów wraca ze wzmożoną siłą, gdy z roku na rok widać coraz mniej stabilną sytuację klimatyczną, utrudniającą prowadzenie upraw roślin sadowniczych i warzywniczych.
Woda – niezbędna w sadach
Przebieg pogody, w związku z bardzo niskimi opadami, powoduje konieczność nawadniania większości upraw. Czy podawanie wody w sadach jest potrzebne, czy są okresy krytyczne, gdy woda jest niezbędna i jak nawadniać zapytałam prof. dr. hab. Waldemara Tredera (fot.), specjalistę w dziedzinie nawadniania z Instytutu Ogrodnictwa (IO) w Skierniewicach.
Na wystawie Horti-Tech
Za nami targi Horti-Tech 2016, które odbyły się w dniach 18-19 listopada w Kielcach - zorganizowały je Targi Kielce i firma Leaf Media. Były one dla sadowników oraz producentów warzyw sposobnością do poznania oferty wielu firm obsługujących branżę ogrodniczą w sferze produktów niezbędnych do produkcji oraz agrotechniki.
Praktyczne warsztaty z nawadniania …
… odbyły się w Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach 15 i 16 marca br. (dla dwóch grup uczestników). Podczas szkolenia uczestnicy mogli w praktyce nauczyć się korzystać z kalkulatorów i systemu wspomagania decyzji nawodnieniowych, które opracował zespół Pracowni Nawadniania IO. Rejestracja była otwarta dla indywidualnych producentów, grup producentów, doradców ODR, specjalistów PIORiN, pracowników firm zajmujących się planowaniem i instalacją systemów nawadniania. Szkolenie było bezpłatne i przeprowadzone w ramach Programu Wieloletniego IO 2015 – 2020.
Warsztaty nawadnieniowe
Praktyczne warsztaty dotyczące nawadniania i fertygacji roślin sadowniczych odbyły się w Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach w dniach 15 i 16 marca br. W trakcie ich trwania omówiono zmiany klimatyczne, potrzeby wodne roślin uprawnych oraz sposoby rozwiązania problemów wynikających z niedoborów wody w trakcie wegetacji.