Sadzonki truskawek

Sadzonki truskawek
Fot. Dorota Łabanowska-Bury
Dostępne na rynku sadzonki truskawek można wykorzystać do zakładania plantacji przez cały rok, a odmiany – w zależności od technologii produkcji i terminu sadzenia – mogą owocować od wczesnej wiosny do późnej jesieni.

Sadzonki truskawek frigo

Największą popularnością wśród plantatorów truskawek cieszą się sadzonki frigo (fot. 1). Są one dostępne w szkółkach od wiosny do nawet późnego lata. Zaletą tych o najlepszych parametrach, czyli A+ i A, jest z pewnością bardzo szybkie kwitnienie po posadzeniu na miejsce stałe – już po 40–50 dniach, i później – po kolejnych 30 dniach – owocowanie. Dzięki technologii produkcji sadzonek frigo możliwe stało się sterowanie zbiorem owoców.

W przypadku sadzonek gorszej jakości, o mniejszej grubości szyjki korzeniowej (A-, B-) plantację można założyć później, od czerwca do końca lipca i plon zebrać w roku kolejnym. Klasyfikacja sadzonek frigo wg jednej ze szkółek zagranicznych przedstawia się następująco: B (6–8 mm), A- (8–10 mm), A (10–14 mm), A+ (14–15 mm).

Inną grupą sadzonek frigo są sadzonki wielokoronowe nazywane WB, z języka angielskiego waiting beds. W ich przypadku mierzy się średnicę kilku koron, czyli głównej szyjki i szyjek bocznych. Można je podzielić, w zależności od grubości, na trzy kategorie jakościowe: klasa I (15–18 mm), klasa II (18–22 mm) i klasa III (powyżej 22 mm). Te sadzonki są najczęściej nabywane przez tych plantatorów, którzy planują założenie intensywnej produkcji owoców deserowych w tunelach.

Doniczkowane sadzonki truskawek

Druga popularna grupa sadzonek to sadzonki doniczkowane, coraz bardziej powszechne na plantacjach produkujących owoce deserowe. Są one nazywane 4-tygodniówkami lub od angielskich nazw – plugplants i trayplants. Są dostępne w szkółkach od lipca i w sierpniu, a ich nazwa pochodzi od długości czasu, jaki rozetka pozyskana w mateczniku potrzebuje do ukorzenienia się w doniczce (multiplacie – fot. 2). Plugplants mają mniejszą bryłę korzeniową, natomiast trayplants – większą.

Sadzonki frigo tray

Inną grupą sadzonek, stosunkowo mało jeszcze rozpowszechnioną w kraju są sadzonki frigo tray (fot. 3). Służą do zakładania plantacji w szklarniach i tunelach, a termin zbioru owoców zależy od terminu sadzenia. Sadzonki są dostępne podobnie jak sadzonki frigo, od wiosny do lata, z tą różnicą, że mają one już wykształconą bryłę korzeniową, gdyż w szkółce zdążyły się ukorzenić w multiplatach. Doświadczenia z odmianą ‘Harmony’ pokazują, że z roślin posadzonych 20 kwietnia 2018 r., pierwsze owoce zbierano już 5 czerwca.

Sadzonki doniczkowane

Świeże sadzonki

Jesienią w szkółkach dostępne są sadzonki świeże, nazywane zielonymi (fot. 4). Ze względu na specyfikę tego typu sadzonek muszą one w krótkim czasie po wykopaniu z matecznika zostać posadzone na miejsce stałe, a więc najczęściej od września przez cały październik. Takie rośliny muszą być pielęgnowane na plantacji cały kolejny rok, a pełne owocowanie następuje dopiero w roku kolejnym. Ich zaletą jest niska cena.

Sadzonki zielone świeżo wykopane z matecznika, przed sortowaniem

Autor: Dorota Łabanowska-Bury


  • Jakie błędy popełnia duża grupa plantatorów truskawek ?
  • Jaki odmiany truskawek cieszą się największą popularnością ?

Odpowiedź na te i inne pytania znajdziecie Państwo w artykule zatytułowanym Odmiany „na trudne czasy” –  Truskawka malina jagody 12/2018

Nie zwlekaj zaprenumeruj Truskawka malina jagody na Nowy 2019 Rok,

lub kup najnowszy numer 1/2019:

Related Posts

None found

Poprzedni artykułPonad połowa bułgarskich pomidorów pochodzi z importu
Następny artykułSadownicy Stawropola przyspieszają

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.