Święto Kwitnącej Truskawki

W piątek 29 maja na terenie Stacji Doświadczalnej Katedry Sadownictwa i Pszczelnictwa UR w Garlicy Murowanej  zainaugurowana zostanie działalność Instytutu Truskawki. W tym samym czasie odbywać się będzie Święto Kwitnącej Truskawki. 
 
Inicjatywa utworzenia przy Uniwersytecie Rolniczym Polskiego Instytutu Truskawki zrodziła się jesienią 2014 roku. Celem działania ma być popularyzacja wśród plantatorów innowacyjnych technik sterowanej uprawy truskawki oraz rozwiązywanie aktualnych problemów naukowych w tym temacie. Partnerami w tych działaniach są firma StanFlex oraz zespół pracowników naukowych z Wydziałów Biotechnologii i Ogrodnictwa oraz Rolniczo-Ekonomicznego.

W Sadowniczej Stacji Doświadczalnej Wydziału Biotechnologii i Ogrodnictwa powstała doświadczalna plantacja pokazowa truskawek. Wspólne działania naukowców i firmy StanFlex mają się przyczynić do wydłużenia podaży owoców truskawek, wyselekcjonowania jej najlepszych odmian, określenia najlepszego składu pożywki i ochrony tak, żeby w przyszłości można było osiągać jak najwyższe zbiory.
Nowa technologia uprawy truskawki w rynnach uprawowych na wysokości około 1,2 m, osłonięta daszkami foliowymi sprzyja ekologicznym technologiom uprawy. W uprawie sterowanej w rynnach pod daszkami roślina jest chroniona na kilku poziomach. Po pierwsze od producenta sadzonek kupowany jest materiał roślinny czysty pod względem fitopatologicznym, następnie rośliny są sadzone w podłoże wolne od patogenów, natomiast daszek nad roślinami zabezpiecza przed opadami atmosferycznymi, a suche rośliny są w minimalnym stopniu narażone na infekcje grzybowe. W takim systemie uprawy truskawek ochrona chemiczna jest zredukowana do minimum. Dodatkowo zastosowanie odmian truskawek neutralnych na długość dnia, pozwala na zbiór owoców wysokiej jakości i smakowitości prawie przez cały sezon wegetacyjny.

Program – tutaj

Za: mat. UR w Krakowie 
pg

Przeczytaj również: Instytut Truskawki Deserowej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię