W Jasieńcu dla producentów truskawek i … nie tylko

Sala obrad III Truskawkowej Konferencji Regionalnej Agrosimex
W sobotę 15 lutego w Jasieńcu odbyła się Regionalna Konferencja Truskawkowa, której tematyka obejmowała zagadnienia technologii produkcji i ochrony właśnie tego gatunku.  Prelegenci nie odnieśli się jednak jedynie do truskawek. W ich prezentacjach nie zabrakło zaleceń dotyczących produkcji malin, porzeczek, agrestu, a nawet jabłoni. Organizatorem spotkania była firma Agrosimex, a patronat medialny nad imprezą objęło Wydawnictwo Plantpress.
Spotkania branżowe w Jasieńcu organizowane przez gminę ze Związkiem Sadowników Rzeczpospolitej zaczęły się przed ośmiu laty. Natomiast od trzech lat kolejne jej edycje noszą nazwę Truskawkowej Konferencji Regionalnej Agrosimex, jako że są wspierane przez tę właśnie firmę.

Jak podkreślił Marek Pietrzak, wójt gminy Jasieniec, w tym rejonie dominuje produkcja sadownicza, ale nie brakuje prowadzonych na wysokim poziomie plantacji truskawek. Także w gminach ościennych plantacji truskawek jest  coraz więcej.

Wójt Marek Pietrzak otwiera kolejną w Jasieńcu konferencję poświęconą uprawie truskawek
 

Janusz Miecznik, reprezentujący organizatora spotkania – firmę Agrosimex – podkreślił, iż tematyka spotkania została dobrana w taki sposób, aby zainteresować wszystkich uczestników: producentów truskawek, malin  i owoców jagodowych.

Janusz Miecznik

Mirosław Maliszewski, poseł na Sejm, ale też przedstawiciel Związku Sadowników RP przybliżył zgromadzonym zasady zatrudniania pracowników sezonowych z krajów zza wschodniej granicy. Jak stwierdził, największymi dla nich problemami związanymi z pracą w  Polsce są: zbyt krótki okres podejmowanej pracy (obecnie maksymalnie 6 miesięcy, ideałem byłoby 9 miesięcy), konieczność rejestrowania i rozliczania umów po powrocie na Ukrainę, terminowość otrzymywania wiz czy brak współpracy między polskimi a ukraińskimi urzędami pracy w kwestii pozyskiwania pracowników.

Mirosław Maliszewski

Dr Maria Buczek z SZD IO w Brzeznej omówiła wszystkie systemy uprawy truskawek obecnie funkcjonujące w Polsce, jak również omówiła dokładnie, na czym polega uprawa sterowana. Podając producentom receptę na wysokie plony podkreśliła wagę kwalifikowanego i wysokiej jakości materiału szkółkarskiego. Jeden z bloków tematycznych wystąpienia dr Buczek dotyczył także problemów ze zwalczaniem szkodników i patogenów plantacji truskawek i malin.

Dr Maria Buczek

Odpowiedzi na pytania producentów dotyczące możliwości walki właśnie z tymi problemami rozwiali w swoich wystąpieniach przedstawiciele firm: Sumi Agro Poland, Syngenta, Bayer CropScience, Makhteshim Agan, Chemtura. Podali zgromadzonym producentom nowe rejestracje produktów wprowadzanych na polski rynek przez reprezentowane przez siebie koncerny oraz omówili rozszerzenia już istniejących (te informacje także dostępne na łamach nowego miesięcznika „Truskawka, malina, jagody”, „Hasła Ogrodniczego” oraz „MPS SAD”).
 
O wartościowych i niezbędnych w produkcji sadowniczej nawozach i biostymulatorach mówili natomiast Krzysztof Zachaj (Agrosimex), Wojciech Wojcieszek (Yara Poland) i Zbigniew Marek (Timac Agro).

Jedno z ostatnich wystąpień Macieja Sobczaka (Agrosimex)dotyczyło nowego PROW na lata 2014-2020. Temat ten szerzej omówimy już wkrótce na szych łamach.

Na stoisku wydawnictwa Plantpress – patrona medialnego Konferencji można było nabyć, miedzy innymi najnowszy „Program Ochrony Truskawki i Maliny 2014” oraz pierwszy numer nowego miesięcznika poświęconego roślinom jagodowym – „Truskawka, Malina, Jagody”
 
Dorota Łabanowska-Bury, pg, fot. D. Łabanowska-Bury

Więcej zdjęć z konferencji obejrzeć można tutaj

Related Posts

None found

Poprzedni artykułPotrzebni wolontariusze do liczenia bocianów w Warmińsko-Mazurskiem
Następny artykułZabezpiecz rozsadę warzyw

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.