Aranżacja ogrodu przydomowego – wskazówki i inspiracje

Materiał Partnera Fixly
Aranżacja ogrodu przydomowego - wskazówki i inspiracje
Aranżacja ogrodu przydomowego - wskazówki i inspiracje
Nowoczesny, rustykalny, relaksacyjny - ostateczna aranżacja ogrodu zależy od naszych indywidualnych upodobań oraz czasu, jaki chcemy i możemy poświęcić na jego pielęgnację. Sięgnij po garść inspiracji na efektowny i piękny ogród przydomowy.

Dlaczego aranżacja ogrodu jest ważna?

Jeśli nie chcesz, aby w Twoim przydomowym ogrodzie – niezależnie od jego wielkości – panował chaos, to wymaga on, chociażby minimalnego zagospodarowania oraz zaprojektowania. Aranżacja ogrodu pozwoli na ogarnięcie tej zielonej przestrzeni, dzięki czemu będzie to miejsce miłe do wypoczynku.

Nie każdy ma jednak smykałkę do projektowania, a następnie utrzymania ogrodu w nienagannym stanie. Dlatego, jeśli nie czujesz się dobrym ogrodnikiem lub uważasz, że mógłbyś zmarnować potencjał zielonego zakątka, to skorzystaj z pomocy projektanta ogrodów.

Zastanów się również, ile masz czasu na pielęgnację, od tego też będzie zależała aranżacja ogrodu. Jeśli chcesz w nim głównie wypoczywać, to wystarczy posiać trawę i kilka niewymagających roślin. Jeśli zależy Ci na aktywnym ogrodnictwie, to tutaj będziesz już musiał wykazać się wiedzą z zakresu wzrostu poszczególnej roślinności.

Aranżowanie ogrodu – od czego zacząć?

Zawsze warto stworzyć projekt, który pomoże właściwie zagospodarować przestrzeń. Wystarczy rozpisać sobie, co chcemy osiągnąć poprzez aranżację ogrodu, czy zależy nam na kwiatach, czy roślinach uprawnych. Zwłaszcza w tym drugim aspekcie bardzo ważne jest zagospodarowanie przestrzeni, gdyż tutaj dla lepszego wzrostu niezbędny jest płodozmian.

W projekcie aranżacji ogrodu uwzględnij elementy, które są dla Ciebie kluczowe i zgodne z Twoimi potrzebami. Z tego względu w projekcie miejsca zielonego warto zaznaczyć nie tylko rośliny, ale również:

  • usytuowanie ławek,
  • miejsce zabaw dla dzieci,
  • altanę i grill lub palenisko,
  • alejki i drogi wytyczające,
  • miejsce na posadzenie drzew i krzewów.

Planowanie przy sadzeniu roślin, drzew i krzewów

Przy zakupie roślinności do Twojego ogrodu nie kieruj się tylko kwestiami estetycznymi, ale przede wszystkim praktycznymi i funkcjonalnymi. Przemyślane zakupy pozwolą uniknąć wyboru np. krzewu, który ma tendencję do bardzo szybkiego wzrostu. Przez to taka roślina będzie tworzyła znaczny cień, a nawet – jeśli zostanie posadzona zbyt blisko fundamentów – zagrożenie dla fundamentów.

Z tego względu dokładnie zapoznaj się z roślinami, które chcesz kupić do swojego przydomowego zagajnika, uwzględnił całość w aranżacji ogrodu, aby potem uniknąć przykrych niespodzianek i niepotrzebnie wydanych pieniędzy.

Aranżacja ogrodu przydomowego – inspiracje

Każdy z nas dobrze czuje się w otoczeniu natury, która działa na zmysły relaksująco i kojąco. Pamiętaj o tym, aranżując ogród. Zastanów się, jaki efekt chcesz osiągnąć, aby dobrze Ci się wypoczywało w takiej zielonej przestrzeni.

  • Ogród nowoczesny – minimalizm i przestrzeń. Całoroczne rośli są dodatkiem do konkretnie sprecyzowanego układu. W ogrodzie nowoczesnym dominuje trawa oraz brukowane alejki. W takiej aranżacji ogrodu ma przede wszystkim dobrze się wypoczywać, a sama roślinność wymaga tylko podstawowej pielęgnacji.
  • Ogród rustykalny – mnogi w zieleń i różnorodne rośliny. Panuje w nim kontrolowany chaos znany z wiejskich ogrodów. Dominują krzewy, kwiaty i zioła.
  • Ogród owocowo-warzywny – nastawiony na uprawę. Aranżację takiego ogrodu trzeba bardzo dobrze zaplanować oraz prowadzić dziennik siewów poszczególnych roślin. Wymaga codziennej pielęgnacji.

Materiał Partnera Fixly

Related Posts

None found

Poprzedni artykułBiznes na wsi – nabór wniosków przedłużony
Następny artykułGTS dla miodów pitnych niesyconych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.