Jagodniki: uprawa borówek, truskawek i malin

Materiał Parnera TARGET
Nawożenie truskawek i malin
Gdy zapytać o najwspanialsze, owocowe smaki lata, to na czołowych miejscach zawsze pojawią się cudowne smaki świeżych truskawek, malin czy borówek. A jeśli jeszcze owoce pochodzą z własnej uprawy, to smak i wartość tych owoców jest nie do przecenienia. Czym jest jagodnik? Jak go założyć? Jak pielęgnować krzewy, by bujnie obrodziły? Jakie wymagania mają poszczególne rośliny? Ich uprawa nie jest nazbyt skomplikowana, jeśli pozna się ich podstawowe wymagania.

Czym jest jagodnik

Jagodnik to po prostu specjalnie wydzielone miejsce w ogrodzie, gdzie uprawia się rośliny jagodowe. Sadzi się je na określonej powierzchni w formie rządów, zagonów lub łanów. Do roślin jagodowych zaliczają się oprócz wymienionych wyżej malin (Rubus idaeus), truskawek (Fragaria × ananassa) i borówki wysokiej (Vaccinium corymbosum) również: malinojeżyna (Rubus fruticosus × Rubus idaeus), aronia czarna (Aronia melanocarpa), borówka brusznica (Vaccinium vitis-idaea), jeżyna (Rubus fruticosus), agrest (Ribes uva-crispa), poziomka pospolita (Fragaria vesca), winorośl (Vitis vinifera) oraz porzeczki: czarna (Ribes nigrum), czerwona (Ribes rubrum) i biała (Ribes niveum).

W tym artykule skupimy się na roślinach, które są najchętniej w naszym kraju uprawiane i spożywane, a mianowicie na borówce, malinie i truskawce. Ale oczywiście wybór roślin do jagodnika jest sprawą dowolną i jeśli jest takie życzenie, mogą się w nim znaleźć nawet wszystkie powyższe jagodowe. Trzeba mieć jednak na uwadze, że oprócz osobistych preferencji ważne jest również podłoże jakim dysponujemy w naszym ogrodzie oraz jego usytuowanie, gdyż wszystkie wymienione rośliny jagodowe potrzebują dużej ilości słońca.

Maliny w jagodniku

Malina (Rubus idaeus) jest rośliną wymagającą żyznego podłoża. Najlepiej rośnie i owocuje na ziemiach próchniczych o pH mieszczącym się w przedziale 5,5-6,5 Każde odstępstwo od tej normy będzie powodowało, że korzenie malin nie będą w stanie pozyskać wszystkich składników odżywczych znajdujących się w podłożu.

Miejsce sadzenia malin powinno być dobrze nasłonecznione i jednocześnie osłonięte od wiatru. Maliny nie tolerują sąsiedztwa chwastów, dlatego uprawa powinna być systematycznie i na bieżąco odchwaszczana. Optymalna pielęgnacja malin polega na regularnym nawadnianiu, racjonalnym nawożeniu i systematycznym cięciu krzewów. Szczególną uwagę w pielęgnacji malin należy zwrócić na ich nawożenie. Najprostszym, a jednocześnie bardzo skutecznym sposobem dostarczenia roślinom wszelkich składników pokarmowych jest Nawóz do truskawek i malin z mączką bazaltową. Dlaczego najprostszym? Bo wystarczy podsypać go pod krzaczki a następnie podlać obficie uprawę. Nie ma konieczności stosowania innych nawozów, gdy systematycznie stosujemy nawóz z mączką bazaltową. Dołączona do nawozu mączka nie tylko wzmacnia rośliny, dzięki temu, że zawiera krzemionkę, ale również chroni je przed wieloma szkodnikami i chorobami. Dodatkowo jeszcze nawóz ten poprawia strukturę gleby i można go stosować przez cały okres wegetacyjny roślin bez obawy przenawożenia.

Jeśli będziemy dbali o krzewy malin, to nie będą one chorować, a w zamian za troskę odwdzięczają się bogatymi plonami zdrowych i dorodnych owoców.

Truskawki w jagodniku

Truskawka (Fragaria × ananassa) jest dużo mniej wymagającą rośliną niż malina. Ale to wcale nie oznacza, że możemy ją pozostawić samej sobie. I o truskawki trzeba dbać należycie, by plony były zdrowe i obfite. Tym niemniej krzaczki truskawek można sadzić na glebach lżejszych, nawet nieco piaszczystych, pod warunkiem, że będziemy uprawę systematycznie nawozili. Wystarczy ten sam nawóz, który stosuje się w uprawie malin, a mianowicie Nawóz do truskawek i malin z mączką bazaltową. Można zatem za jednym zamachem zasilać i uprawę malin i truskawek. Nawóz ma formę granulatu, więc w prosty sposób można go aplikować podsypując pod liście.

Truskawka, podobnie jak malina, kocha słońce, dlatego należy dla niej wybrać miejsce ciepłe i nasłonecznione.

Uprawa truskawek powinna być również systematycznie nawadniana. Najlepiej sprawdzają się tutaj linie kroplujące, gdyż moczenie owoców często doprowadza do pojawienia się chorób grzybowych.

 

Borówka amerykańska w jagodniku

Borówka wysoka (Vaccinium corymbosum), która w Polsce nazywana jest borówką amerykańską wymaga gleby o niskim pH, czyli kwaśnej. Powinno ono wynosić nie więcej niż 5, a nawet może sięgać 3,5. Ziemia powinna być z gatunku tych ciężkich. Jeśli natomiast nie jesteśmy w stanie zapewnić borówce gleby cięższej, musimy uprawę systematycznie podlewać. Powodem jest płytki system korzeniowy rośliny, który na glebach lekkich i przepuszczalnych nie radzi sobie z pobieraniem wystarczającej ilości wilgoci z podłoża. Zwłaszcza pierwszy rok po posadzeniu jest tym kluczowym, wówczas podlewanie jest koniecznością. W kolejnych latach możemy ograniczyć podlewanie do okresów suszy.

By poprawić jakość gleby, jednocześnie zasilić borówkę w składniki pokarmowe oraz utrzymać optymalną kwasowość podłoża, dobrze jest stosować Nawóz do borówek z mączką bazaltową. Nie dość, że produkt ten zawiera wszystko to, czego borówka amerykańska potrzebuje, to można go w prosty sposób aplikować przez cały sezon wegetacyjny, a na dodatek nie da się go przedawkować.

Nawóz ten, dzięki dodatkowi mączki bazaltowej (aż 25%) wzmacnia rośliny i chroni przed wieloma patogenami i szkodnikami.

Jak pielęgnować jagodniki

Pielęgnację jagodnika należy dostosować do rodzajów roślin, które w nim uprawiamy. Bez względu jednak na to, które rośliny wybraliśmy, każda uprawa narażona jest na zachwaszczenia oraz ataki szkodników i chorób. Dlatego o każdą należy dbać podobnie, stosując odpowiednie preparaty do ochrony, nawozy i zabiegi agrotechniczne.

Materiał Parnera TARGET

Related Posts

None found

Poprzedni artykułDoniczka, konewka, osłonka na doniczkę – wiosenne zakupy dla Twoich roślin
Następny artykułSiew buraka ćwikłowego 2022 w gospodarstwie EKO ELITA [VIDEO]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.