Jakie są najważniejsze elementy podkaszarki, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupu?

Podkaszarki - wiosna 2023 na co zwrócić uwagę
Jeśli posiada się przydomowy ogród, trochę zieleni, czy trawnik, to posiadanie sprzętu i narzędzi ogrodniczych jest wręcz niezbędne. Jednym z urządzeń, które na pewno powinno się wówczas znaleźć na wyposażeniu, jest podkaszarka. Oczywiście dziś na rynku dostępne są różne modele tego typu urządzenia. Wybór tego konkretnego nie jest zatem łatwy. Dlatego warto wiedzieć, na jakie elementy podkaszarki zwrócić szczególną uwagę podczas jej zakupu.

Silnik podkaszarki

Podkaszarka to urządzenie, które przyda się zawsze tam, gdzie standardowa kosiarka nie do końca spełnia swoje zadanie. Dzięki podkaszarce przede wszystkim możliwe jest usunięcie zbędnej zieleni z miejsc trudno dostępnych. Świetne sprawdza się choćby na nierównym terenie, przy krawężnikach, czy ścieżkach. Jak jednak wspomniano, dziś na rynku dostępne są różne modele podkaszarek. Wybierając ten konkretny, uwagę zwrócić należy na kilka istotnych elementów. Jednym z nich jest na pewno silnik, a konkretnie moc silnika. Jeśli zamierza się kosić zwykły przydomowy trawnik, to z pewnością wystarczy podkaszarka spalinowa o mocy 2 KM. Jednak im trudniejszy teren, tym moc urządzenia powinna być większa. Wówczas minimalna moc silnika wynosić powinna przynajmniej 6 KM.

Element tnący

Obecnie w większości modeli podkaszarek elementem tnącym jest żyłka. Na rynku dostępne są jednak także urządzenia, w których element tnący stanowi noże bądź tarcza zębata. Wybór elementu tnącego nie powinien być przypadkowy. Ważne jest, aby był od dopasowany do konkretnych potrzeb. Innymi słowy, do tego, co dokładnie zamierza się podkaszarką kosić. W przypadku dużej ilości zarośli i korzeni bardzo dobrym wyborem będzie urządzenie wyposażone w noże. Przykładem może być tu choćby kosa spalinowa NAC. Z kolei tarcza bardzo dobrze sprawdzi się w przypadku konieczności ścinania małych drzewek.

Komfort użytkowania

Chcąc korzystać z podkaszarki, nie można zapomnieć o elementach poprawiających komfort jej użytkowania. Dlatego warto postawić na model wyposażony w pas podtrzymujący i szelki. Dzięki tym elementom operowanie podkaszarką jest znaczne łatwiejsze i wygodniejsze. Pamiętać bowiem trzeba, że podkaszarka nie jest urządzeniem lekkim, a z pełnym bakiem jest jeszcze cięższa. Korzystanie z urządzenia bez pas podtrzymującego i szelek będzie zatem dość utrudnione. Istotna pod tym kątem jest również szerokość tarczy tnącej. Im będzie szersza, tym szybciej skosi większy teren, co przekłada się na krótszą pracę.

Elementy w podkaszarce elektrycznej

Dużą popularnością cieszy się także podkaszarka elektryczna. Decydując się na taki model, również należy zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów. Przede wszystkim ważny jest tu typ głowicy, a wyróżnić można tu trzy takie typy. Pierwszy to głowica ręczna. Nie jest to rozwiązanie zbyt wygodne. Wynika to z tego, że w przypadku zerwania się żyłki tnącej, trzeba ją ręczne wysunąć. Drugi typ to głowica półautomatyczna. Jest to już model wygodniejszy, ponieważ żyłkę wystarczy ją lekko docisnąć, a żyła wysunie się sama. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest głowica automatyczna w podkaszarce elektrycznej. W takim modelu żyłka wysuwa się automatycznie na odpowiednią odległość. Nie bez znaczenia w podkaszarkach elektrycznych jest także typ rękojeści. Warto tu postawić na rękojeść teleskopową, która daje możliwość regulacji jej długości.

Related Posts

None found

Poprzedni artykułW najnowszym numerze dwumiesięcznika „Szkółkarstwo”
Następny artykułGrzegorz Pagacz: Przymrozki nieco mnie zaskoczyły [Zdjęcia z lustracji]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.