Ekolodzy i internauci szukają polskiego Drzewa Roku

Wiekowe dęby i lipy, sosna „Meliana” wyhodowana z nasion drzewa, które posadził J.R.R.Tolkien, oraz jabłonie i grusze, to tylko niektóre z blisko stu zgłoszonych kandydatur do tytułu polskiego Drzewa Roku. Konkurs po raz 6. organizują ekolodzy z Klubu Gaja.

– Zwycięzca, którego wyłonią w czerwcu internauci, będzie reprezentował Polskę w europejskiej edycji konkursu – powiedziała koordynatorka programu Święto Drzewa Jolanta Migdał.

Najstarszym kandydatem jest 700-letni dąb Bażyńskiego w Kadynach (Warmińsko-Mazurskie). O tytuł ubiega się lipa Humboldta w Dysznie (Zachodniopomorskie), nazwana tak od nazwiska przyrodnika Aleksandra Humboldta, który stworzył pojęcie „pomnika przyrody”. Miłośnicy fantastyki ze Skierniewic zgłosili do konkursu sosnę Melianę, która została wyhodowana z nasion drzewa posadzonych w Oxfordzie przez pisarza Johna Ronalda Reuela Tolkiena, autora powieści „Władca Pierścieni”.

Uczniowie z Redy (Pomorskie) zaproponowali rosnący w skateparku dąb „Trampkowiec”. Jego nieodłącznym elementem są wiszące na nim trampki. W Koninie rośnie dąb „Zawiadowca” związany z krajobrazem dworca kolejowego. Aby uczynić z niego pomnik przyrody i uratować od wycięcia w ciągu miesiąca apel podpisało blisko 2 tys. osób. O tytuł ubiega się także szkolna aleja jabłoni w Iwanowicach Dużych (Śląskie) oraz zgłoszona przez Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie dzika grusza, która jest ostoją ptaków i elementem edukacji przyrodniczej.

– Konkurs ciągle zaskakuje różnorodnością. Co roku poznajemy kolejne piękne i ważne drzewa rosnące w Polsce. Spotykamy niezwykłych ludzi, którzy troszczą się o nie, promują wydarzenia i tradycje z nimi związane. (…) Mam nadzieję, że poprzez te opowieści uda nam się zwrócić większą uwagę na rolę i znaczenie drzew w naszym życiu – uważa Jolanta Migdał.

Z blisko stu nadesłanych zgłoszeń jurorzy, m.in. ekolodzy, przyrodnicy i dziennikarze, wyłonią teraz szesnastu finalistów konkursu. To spośród nich Internauci wybiorą swojego faworyta.

Konkurs Drzewo Roku promuje szacunek dla przyrody w najbliższym otoczeniu i wyszukuje przykłady ciekawych związków pomiędzy tożsamością lokalnej społeczności, a drzewem, które jest przez nią szczególnie doceniane. Jego ambasadorami są podróżniczka Elżbieta Dzikowska, reżyser Kazimierz Kutz oraz językoznawca prof. Jan Miodek. Konkurs jest elementem programu Święto Drzewa, który promuje szacunek do przyrody i potrzebę jej ochrony. Plebiscyt wskazuje też na przykłady silnych związków pomiędzy kulturą i historią lokalnej społeczności, a drzewami. W ubiegłorocznej edycji zwyciężył dąb Bolko z Hniszowa (Lubelskie).

Klub Gaja powstał na przełomie lat 80. i 90. Zrzesza kilkuset członków, którzy angażują się między innymi w obronę praw zwierząt. Realizują też programy i kampanie, które pogłębiają zrozumienie pozycji człowieka w ekosystemie.

Źródło:

Related Posts

None found

Poprzedni artykułIII Konferencja Cebulowa Syngenta
Następny artykułIV Konferencja Naukowa ProCam

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.