Nagrody Szklanego Tulipana rozdane

Statuetka Glazen Tulp
fot. Royal FloraHolland
Każdego roku największa na świecie aukcja kwiatowa Royal FloraHolland przyznaje ogrodnikom i hodowcom roślin ozdobnych nagrody Szklanego Tulipana (Glazen Tulp). To prestiżowe wyróżnienie trafia w ręce dostawców najbardziej obiecujących produktów kwiaciarskich wprowadzonych do obrotu na giełdę. Zwycięzcy wybierani są przez profesjonalne jury oraz kupców i sprzedawców na aukcji kwiatowej, spośród setek nowych odmian i konceptów marketingowych.

Tegoroczny finał i przyznanie nagród odbyło się 16 stycznia. Międzynarodowe jury przyznało nagrody w pięciu kategoriach. Podstawowymi kryteriami, którymi kierowali się oceniający zgłoszone produkty, były: innowacyjność produktu, jego wysoka jakość, trwałość i atrakcyjność handlowa.
W kategorii „kwiaty cięte” za najlepszą nową odmianę wprowadzoną do obrotu giełdowego uznano lilię Roselily 'Samantha’ o pełnych, różowych kwiatach z szeroką, białą obwódką płatków. Odmiany z grupy Roselily nie tworzą pyłku i mają bardzo delikatny zapach. Zwycięską kreację zgłosiła do konkursu firma Moerman Lillium.

Lilia Roselily Samantha
Lilia Roselily 'Samantha’ fot. Moerman Lilium

Nagrodę za najciekawszą kwitnącą roślinę doniczkową odebrały firmy Piet Kuivenhoven i Endhoven Flowering Plants BV za poinsecję Christmas Mouse®. Ta wyhodowana w firmie Selecta one® kreacja, zdaniem jury, jest przełomowa w asortymencie wilczomlecza pięknego, wyróżniając się zaokrąglonym kształtem czerwonych podsadek.

Poinsecja Christmas Mouse
Poinsecja Christmas Mouse® fot. Royal FloraHolland

Najlepszą rynkową nowością w kategorii „rośliny o ozdobnych liściach do dekorowania wnętrz” okazała się odmiana ’Davana’ flebodium złocistego z firmy Raadschelders Varens, które zachwyciło jury konkursu oryginalnym kształtem i kolorem liści.

Flebodium złociste 'Davana'
Flebodium złociste 'Davana’ fot. Royal FloraHolland

Jako najlepszą „roślinę ogrodową” nagrodzono jeżówkę 'IFECSSSAL’ SunSeekers Salmon, którą zgłosiła firma Van Woudenberg Garden Plants. Bylina ta została doceniona za bardzo duże kwiatostany w wyjątkowym kolorze – najmłodsze kwiaty języczkowate są różowożółte, starsze przebarwiają się na jasnoróżowo.Dodatkową zaletą tej rośliny jest zwarty pokrój.

Jeżówka Sunseekers Salmon
Jeżówka SunSeekers Salmon fot. W. Górka

Nagroda za najlepszy pomysł marketingowy trafiła do firmy VDE plant za koncepcję INTENZ hydroponie, w której proponuje się rośliny doniczkowe umieszczone bez podłoża w szklanych naczyniach.

Koncepcja Intenz hydroponie
Koncepcja INTENZ hydroponie fot. Royal FloraHolland

Na podstawie informacji Royal FloraHolland

Related Posts

None found

Poprzedni artykułMijający tydzień na rynku hurtowym
Następny artykułProgram konferencji w trakcie 29 Spotkań Sadowniczych w Sandomierzu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.