3 sierpnia strajk ostrzegawczy sadowników przez przetwórnią w Kozietułach

fot. P. Grel
Jak poinformowała Inicjatywa Młodzi dla Sadownictwa, w najbliższy piątek, 3 sierpnia o godzinie 13:00 przed przetwórnią owoców Doehler w Kozietułach Nowych k. Grójca (55 km od Warszawy) odbędzie się protest sadowników w związku z drastycznie niskimi cenami skupu owoców miękkich i jabłka przemysłowego.
„Kwoty proponowane przez przetwórnie nie pokrywają kosztów produkcji, wobec czego zmuszeni jesteśmy rezygnować ze zbioru owoców naszej ciężkiej pracy. Rozpoczyna się walka o godność i o przetrwanie, o teraźniejszość i o przyszłość. Czas powstrzymać niszczenie polskiej wsi. Premier Morawiecki nie odważył się spotkać z nami w Warszawie, nie chciał słyszeć nas w Kraśniku, uciekł przed planowaną konferencją w Grójcu, gdzie zorganizowaliśmy spontaniczny protest. Nie damy się zagłuszyć i idziemy o krok dalej – w miejsce, w którym zapadają decyzje dotyczące cen naszych produktów” – piszą organizatorzy protestu.
 
„Cena skupu jabłka przemysłowego – 15 groszy za kilogram. Jabłka deserowego na export – 90 groszy. Wchodzimy do popularnego hipermarketu i tu spotyka nas niespodzianka: za kilogram jabłek zapłacimy 4 złote, zaś na polskiej stacji benzynowej Orlen za jedno (!) jabłko zapłacimy „zaledwie” 1 złoty 20 groszy. Wyzysk, zmagania z klęskami żywiołowymi, walka o pracowników – to już codzienność polskiego sadownika. Trudno się dziwić, że powstrzymanie młodych przed ucieczką do dużych miast zaczyna graniczyć z cudem” – pisza również młodzi sadownicy.
 
„Porażająco niskie ceny za polskie owoce, brak środków na dokonanie zbiorów i zatrudnienie pracowników, a w konsekwencji niszczenie polskich gospodarstw i niechęć młodego pokolenia do ich rozwoju… Czy taka musi być nasza rzeczywistość? Czy takiej przyszłości pragniemy dla młodych sadowników? Czy naprawdę gotowi jesteśmy oddać jedną z ostatnich, prawdziwie polskich gałęzi gospodarki w ręce zagranicznego kapitału” – kontynuują organizatorzy.
 
„3 sierpnia  to nasz dzień – dzień polskiego sadownictwa, w którym pokażemy naszą jedność i determinację.  Nie poddamy się bez walki, nie pozwolimy, by ciężka praca wielu pokoleń została zmarnowana! Zapraszamy na strajk ostrzegawczy pod siedzibę przetwórni owoców Döhler (Kozietuły Nowe 66J). Udowodnijmy, że nasza praca zasłużyła na godziwą zapłatę” – kończą swój apel Młodzi.
 
Jak informują, ich inicjatywę jest wspierana m.in. przez Unię Warzywno – Ziemniaczaną.
 
Źródło: Inicjatywa Młodzi dla Sadownictwa

Related Posts

None found

Poprzedni artykułPracują nad modyfikacją polskich nasion
Następny artykułUOKiK stawia zarzuty przetwórcy owoców

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.