Akredytacja paszportem dla polskiego handlu

Ponad sześćdziesiąt nowych akredytacji udzieliło Polskie Centrum Akredytacji w 2016 roku. Obecnie w Polsce działa 1540 zarejestrowanych akredytowanych jednostek oceniających zgodność. W 2016 r. PCA udzieliło 68 nowych akredytacji, w tym: 47 dla laboratoriów badawczych, 7 dla laboratoriów wzorcujących, 1 dla laboratorium medycznego, 3 dla jednostek inspekcyjnych, 2 dla jednostek certyfikujących systemy zarządzania, 6 dla jednostek certyfikujących wyroby, 2 dla jednostek certyfikujących osoby. 
Akredytacja wspiera jakość oraz konkurencyjność przemysłu w Polsce, wzmacnia także handel międzynarodowy, eliminując bariery techniczne w eksporcie na całym świecie. System akredytacji prowadzony przez PCA jest zgodny z systemem międzynarodowym. Dzięki temu akredytacja staje się pewnego rodzaju „paszportem” dla importu i eksportu towarów i usług. Międzynarodowy system akredytacji służy polskiemu rządowi w osiągnięciu spójności rynku wewnętrznego oraz konkurencyjności na rynku światowym. 
 
Akredytacje dotyczyły takich obszarów działalności jak m.in. badania akustyczne i hałas, badania ogniowe, badania w dziedzinie nauk sądowych, pobieranie próbek, analiza gazów, chemia kliniczna i analityka medyczna, inspekcje do celów homologacji i dopuszczenia, inspekcje ilości i jakości towarów, rzeczoznawcy samochodowi czy też specjaliści w zakresie spawalnictwa. 
 
Najważniejszym celem akredytacji jest zapewnienie wiarygodności działań technicznych akredytowanych organizacji. Akredytacja PCA gwarantuje spójność krajowego systemu oceny zgodności oraz zapewnia, że akredytowane przez PCA oceny zgodności (badania, wzorcowania, certyfikacja, inspekcja i weryfikacja) są godne zaufania oraz nie muszą być powtarzane na rynkach europejskich i światowych (dzięki wielostronnym porozumieniom podpisanym przez PCA w ramach międzynarodowych organizacji zrzeszających jednostki akredytujące w Europie i na świecie). 
 
za: www.pca.gov.pl

Related Posts

None found

Poprzedni artykułPrezydent podpisał ustawę mającą pomóc w promocji polskiej żywności
Następny artykułJest ustawa mająca popularyzować ubezpieczenia rolne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.