Jest ustawa mająca popularyzować ubezpieczenia rolne

dodatkowe pieniądze
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ubezpieczeniach rolnych, która ma spopularyzować ubezpieczenia wśród rolników - poinformowała w czwartek, 22 grudnia kancelaria prezydenta. W myśl ustawy zwiększone zostaną dopłaty z budżetu państwa do 65 proc. składki ubezpieczenia. 
 
Nowe prawo podnosi stawki taryfowe uprawniające producentów rolnych do dotacji z budżetu państwa z 3,5 i 5 proc. do 9 proc. sumy ubezpieczenia. W przypadku upraw prowadzonych na użytkach rolnych klasy V i VI, stawka taryfowa będzie mogła zostać określona w wyższej wysokości, tj. odpowiednio 12 proc. i 15 proc. sumy ubezpieczenia tych upraw.
 
Ustawa przewiduje wprowadzenie preferencji z tytułu zawierania przez producenta rolnego umowy na pakiet ryzyk, do których stosowana jest dopłata. Proponowane są stawki dopłaty do 65 proc. składki; 35 proc. pokrywałby rolnik pod warunkiem, że maksymalne stawki sumy ubezpieczenia nie byłyby przekroczone.
 
W przypadku ustalenia stawki ubezpieczenia przekraczającej 9, 12 i 15 proc. dopłaty stosowane byłyby tylko do tego poziomu.
 
Jeśli chodzi o ubezpieczenia zwierząt gospodarskich, dopłaty przysługiwałyby producentom rolnym w wysokości 65 proc. składki, jeśli określone przez zakład ubezpieczeń stawki łącznego ubezpieczenia zwierząt nie przekroczą 0,5 proc. sumy ubezpieczenia.
 
W 2017 r. możliwe będzie dofinansowanie z budżetu państwa składek ubezpieczenia upraw rolnych od jednego lub kilku rodzajów ryzyka pomimo przekroczenia określonych w ustawie stawek taryfowych ubezpieczenia.
 
Potrzeba zmiany ustawy – w ocenie ministerstwa rolnictwa – wynika z problemów spowodowanych niskim stopniem ubezpieczeń upraw w Polsce.
 
Według danych resortu rolnictwa, w 2015 r. rolnicy zawarli 139 tys. umów ubezpieczenia. Dopłata budżetu do składek wyniosła 173 mln zł (budżet przewidywał 200 mln zł). Ubezpieczono 2,8 mln ha i 1,3 mln zwierząt.
 
W ustawie budżetowej na 2017 r. na ubezpieczenia rolne zapisano 917 mln zł.
 
Nowela zawiera też definicję suszy. Susza będzie oznaczać „szkody spowodowane wystąpieniem, w dowolnym sześciodekadowym okresie od dnia 21 marca do dnia 30 września, spadku klimatycznego bilansu wodnego poniżej wartości określonej dla poszczególnych gatunków roślin uprawnych i gleb”.
 
Minister rolnictwa od 21 maja do 20 października, w terminie do 10 dni po zakończeniu sześciodekadowego okresu, będzie ogłaszał wskaźniki klimatycznego bilansu wodnego dla poszczególnych gatunków roślin uprawnych i gleb, z podziałem na województwa.
 
Nowe przepisy mają wejść w życie od 1 stycznia 2017 r.

za:  

Related Posts

None found

Poprzedni artykułAkredytacja paszportem dla polskiego handlu
Następny artykułBarwne elementy gwiazdy betlejemskiej to wcale nie są kwiaty

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.