Album o roślinach leczniczych z Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu

Ponad 300 roślin leczniczych - ich opisy, zastosowanie, receptury oraz zdjęcia - znalazły się w albumie wydanym przez Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu (Podlaskie). Wszystkie rośliny uprawiane są w ogrodzie muzeum.
Muzeum Rolnictwa imienia ks. Krzysztofa Kluka mieści się w zespole pałacowo-parkowym. Patron muzeum ks. Krzysztof Kluk (1739-1796) zasłynął m.in. jako autor pierwszego podręcznika botaniki. Opracował syntezę wiedzy o polskiej faunie i florze. Wzbogacił polską terminologię przyrodniczą o znaczną liczbę nowych nazw, z których ok. 250 utrzymało się do dziś. Jako pierwszy w Polsce pisał o komórkowej budowie roślin.
 
W muzeum od lat 80. ubiegłego wieku działa ogród roślin leczniczych, do którego powstania zainspirował pracowników spis roślin „zdatnych do zażycia lekarskiego” przygotowany i opublikowany przez ks. Kluka w „Dykcyonarzu”.
 
Jak powiedziała PAP wicedyrektor ciechanowieckiego muzeum Anna Wiśniewska, ogród w zamyśle miał być „żywą” ekspozycją dorobku tego XVIII-wiecznego uczonego. Mówiła, że w ogrodzie można zgłębiać tajniki ziołolecznictwa, poznać różne gatunki roślin i ich nazwy oraz zastosowanie w medycynie oficjalnej i ludowej.
 
Całą wiedzę zebraną przez Kluka i zgłębianą przez pracowników muzeum – instytucja popularyzuje w wydanym albumie „Rośliny lecznicze”. Wiśniewska zauważyła, że w dzisiejszych czasach coraz częściej i chętniej wracamy do naturalnych sposobów profilaktyki i leczenia chorób, stąd pomysł na przewodnik po świecie roślin zdatnych do zastosowania leczniczego.
 
W albumie znajduje się sporządzony przez ks. Kluka rejestr roślin, które podzielone zostały według chorób i schorzeń, na które pomagają, jak np. bóle zębów, bóle głowy, gorączka, katar czy kaszel.
 
Przy opisie każdej z roślin znajduje się także sposób jej zastosowania oraz przepisy na syropy, przetwory czy potrawy z użyciem danego zioła.

za:  

Related Posts

None found

Poprzedni artykułBlisko 250 produktów ze znakiem Jakość Tradycja
Następny artykułMałe wiatraki na skraju bankructwa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.