Będą równe płace

dodatkowe pieniądze
Trwają prace nad wdrożeniem tzw. dyrektywy sezonowej dotyczącej zatrudniania cudzoziemców; ma wejść w życie od 1 stycznia 2017 r. - powiedział w Gdańsku wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed. Obcokrajowcy mają zarabiać tyle samo co Polacy. 
 
Tzw. dyrektywa sezonowa, która musi być wdrożona do końca września br., dotyczy warunków wjazdu i pobytu obywateli państw trzecich w celu zatrudnienia w charakterze pracownika sezonowego. Warunki zawarte w dyrektywie wymuszają zmianę obecnych uregulowań dotyczących powierzenia pracy cudzoziemcom z wybranych państw na podstawie oświadczenia pracodawcy o zamiarze powierzenia pracy. Obecnie zarejestrowane przez pracodawcę w powiatowym urzędzie pracy oświadczenie o powierzeniu pracy cudzoziemcom umożliwia wykonywanie pracy bez zezwolenia przez 6 miesięcy obywatelom Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy.
 
Sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Stanisław Szwed tłumaczył w piątek 3 czerwca podczas konferencji prasowej w Gdańsku, że ,,chcemy zmienić system tzw. oświadczeń krótkoterminowych – przy zachowaniu uproszczonej formy zatrudniania – ale też zapis dotyczący jednakowych warunków pracy i płacy, bo tutaj jest największy problem”.
  
– W tej chwili jesteśmy na etapie wdrożenia tzw. dyrektywy sezonowej – dodał. Przyznał, że tą formą zatrudnienia zainteresowani są głównie obywatele Ukrainy. – Ponad 95 proc. zatrudnianych obcokrajowców pochodzi z Ukrainy – podał.
 
Poinformował, że w ub. roku wydano ok. 800 tys. oświadczeń. – Z tego, co udało się zidentyfikować, to ok. 500 tys. osób było zatrudnionych, ale do końca nie mamy pełnej informacji – dodał. Powiedział, że w tym roku do 15 maja oświadczeń wydano ok. pół miliona i zakłada się, że do końca roku oświadczeń może być ponad milion.
 
– Chcemy dokonać zmiany w tej dyrektywie, z jednej strony – w dalszym ciągu umożliwić zatrudnianie m.in. w rolnictwie, usługach, budownictwie, ale chcemy, żeby ten mechanizm był bardziej szczelny – wyjaśnił.
 
– Wiemy, że w tych branżach jest dość trudno o pozyskanie pracowników, gdzie ta pomoc pracowników z państw trzecich jest zasadna, ale musimy wprowadzać też normalne reguły gry, stąd propozycja, aby warunki pracy i płacy (dla cudzoziemców – PAP) były na podobnym poziomie jak dla pracowników z naszego kraju – podkreślił Szwed.
 
– Wiemy, że przy dzisiejszym systemie oświadczeń, szczególnie po stronie ukraińskiej, dochodzi do różnych nadużyć, kupowania tych oświadczeń, również w naszym kraju nie do końca mamy informacje, czy te osoby, które przyjeżdżają z Ukrainy, faktycznie pracują, czy tylko jest to próba wyłudzenia wizy – tłumaczył.
 
– Muszą być zachowane minimalne warunki pracy, to, co stosujemy i czego się domagamy dla polskich pracowników wyjeżdżających do krajów UE, to chcemy też zachować w drugą stronę – tłumaczył.
 
Wypowiedź ministra przytaczają liczne media ukraińskie (red).
za:  
 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułPowstaje Podlaski Szlak Kulinarny
Następny artykułKomisja Europejska przeciw przepisom chroniącym ziemię rolną

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.