Bułgaria importuje 90% potrzebnych jej warzyw

Bułgarskie ogrodnictwo jest oparte na małych, niskoprodukcyjnych gospodarstwach. Słabe i technologicznie zapóźnione zderzyły się one po wstąpieniu Bułgarii do Unii Europejskiej ze sprawniej działającymi, większymi jednostkami produkcyjnymi zdolnymi zalać bułgarski rynek swoją tańszą i jakościowo lepszą produkcją.

W rezultacie Bułgarzy szybko niemalże wyeliminowali z krajowego rynku własną produkcję – obecnie niemal 90% tradycyjnie produkowanych w Bułgarii warzyw sprowadza się z zagranicy. Liczne, ale również drobne i mało skuteczne organizacje społeczno-zawodowe ogrodników zwracają na te kwestie uwagę, ale skutki na razie nie sa dostrzegalne.

Trwająca prezydencja bułgarska w UE jest dla tych organizacji dodatkowa okazją do nagłaśniania własnych bolączek – także w Brukseli. Pod koniec marca taka misja złożona z przedstawicieli różnych organizacji reprezentujących bułgarskich ogrodników odwiedziła Parlament Europejski z oczekiwaniami większego i lepiej dopasowanego do krajowych realiów wsparcia ze strony Unii.

pg

Za: fermer.bg

Related Posts

None found

Poprzedni artykułEksport owoców z Ukrainy wzrósł w I kwartale o 68%
Następny artykułO rolniczym handlu detalicznym

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.