Czy świeże jabłka z południowej półkuli wpłyną na europejskie ceny

Gala odmiana jabłoni
W ostatnich latach systematycznie zwiększa się udział odmiany ‘Gala’ w ogólnej produkcji jabłek
Szacowany, 7 procentowy, spadek produkcji Gali na południowej półkuli nie powinien mieć wpływu na ceny tej odmiany w Europie. Delikatny trend wzrostowy najprawdopodobniej się utrzyma.

Druga najbardziej pożądana na starym kontynencie odmiana, czyli Golden Delicious jest znikomym ułamkiem produkcji na przeciwległej półkuli. Natomiast druga w produkcji na tejże półkuli odmiana Fuji ma niewielki udział w handlu w Europie. Podsumowując, prognozy nie powinny mieć wpływu na ceny w Europie.

Gala nadal dominuje w produkcji na półkuli południowej pod względem odmian. Według WAPA produkcja tej odmiany wyniesie 1 950 000 ton we wszystkich krajach w 2019 roku. Jest to 7 procentowy spadek w stosunku rok do roku.

Szacunki odnośnie Fuji wzrastają. Z zebranych w ubiegłym roku 676 000 ton, Będziemy mieli do czynienia ze znacznym wzrostem, bo aż 22 procentowym do szacowanych 826 000 ton.

Ilości Red Delicious nie zmienią się w stosunku do zeszłego roku i pozostaną poziomie 683 000 ton.

Produkcja gruszek przedstawia się następująco:
1. Argentyna – 600 000 ton
2. RPA – 423 000 ton
3. Chile – 193 000 ton

Źródło: friutnet.com

Karol Pajewski
Za: sad24.pl

Related Posts

None found

Poprzedni artykułWarszawa – Berlin 577km (Fruit Logistica 2019)
Następny artykułRosja: sektor rolny nadal dobrą inwestycją

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.