Rosja: sektor rolny nadal dobrą inwestycją

Szklarnie w Rosji - pod osłonami
Takie jest mniemanie rosyjskich biznesmenów. Potwierdza je oficjalnie Rosstat. Niejako przy okazji okazuje się, że skala inwestycji w rolnictwie jest teraz dziesięciokrotnie mniejsza niż przed kilkoma laty.

W trzech pierwszych kwartałach 2018 r. inwestycje w kapitał zakładowy firm rolniczych zwiększył się o 9,7% rok do roku (rdr). Ogółem do rosyjskiego rolnictwa trafiło 3,3% ogółu środków zainwestowanych w gospodarkę kraju. To też więcej (o 1,4%) niż w 2017 r.

W trzech pierwszych kwartałach 2018 r. inwestycje w kapitał zakładowy firm rolniczych zwiększył się o 9,7% rok do roku (rdr). Ogółem do rosyjskiego rolnictwa trafiło 3,3% ogółu środków zainwestowanych w gospodarkę kraju. To też więcej (o 1,4%) niż w 2017 r.Analitycy branży stwierdzają przy tym, że obecnie obserwuje się raczej chęć zakończenia rozpoczętych projektów lub dokonania unowocześnień niż startowanie z zupełnie nowymi inwestycjami.

W ostatnim rankingu największych inwestycji rolniczych (za 2018 rok) ponad 50 inwestycji ma budżety przekraczające poziom 1 mld rubli. Jednak wcześniejsze takie rankingi ujawniały plany warte dziesięć razy więcej. Obecnie najczęściej realizuje się w Rosji przedsięwzięcia warte około 10 mld rubli.

W pierwszej 25-tce największych przedsięwzięć branży rolniczej w Federacji Rosyjskiej liderem jest projekt firmy Wilmar International – uprawy soi mający ruszyć na Dalekim Wschodzie, na powierzchni 500-600 tysięcy hektarów, mający kosztować 48,8 mld rubli (732 mln $). Na drugim miejscu tego rankingu znalazła ogrodnicza firma Technologii Teplicznego Rostaz obwodu tambowskiego (centrum Rosji) zamierzająca zbudować 76 ha szklarni za 28,4 mld rubli. Trzy kolejne przedsięwzięcia to też budowa szklarni. Szklarnie chcą budować także przedsiębiorstwa zajmujące 20 miejsce – budżet tego projektu to 6 mld rubli. Jedno tylko przedsiębiorstwo z tego grona chce rozwijać produkcję warzyw w odkrytym gruncie (100 tys. ton rocznie, miejsce 18, budżet 6,4 mld rubli). Na 23 miejscu znajdujemy firmę zamierzającą założyć 300 ha sadów jabłoniowych, co ma kosztować 5,6 mld rubli.

za: agroinvestor.ru

PG

 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułCzy świeże jabłka z południowej półkuli wpłyną na europejskie ceny
Następny artykułLaboratorium w Grójcu – otwarte!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.