Domagają się obowiązkowych umów kontraktacyjnych

warzywa i owoce
Walne Zgromadzenie Świętokrzyskiej Izby Rolniczej postuluje do zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych o podjęcie działań mających na celu rozwiązanie problemu strat finansowych w hodowli trzody chlewnej, produkcji owoców i warzyw.

Domagamy się wprowadzenia obowiązkowych umów kontraktacyjnych z ceną gwarantującą zwrot poniesionych kosztów produkcji. Uważamy, że cena minimalna powinna być ustalona w odniesieniu do ilości zawartej w umowie z podanym terminem dostawy, płatności i jakości, rolnik przy podejmowaniu decyzji o rozpoczęciu produkcji powinien wiedzieć po jakiej cenie minimalnej będzie sprzedawał wytworzone przez siebie produkty. Import żywności wieprzowiny powinien być kontrolowany przez służby weterynaryjne i sanitarnemówi Ryszard Ciźla, prezes Świętokrzyskiej Izby Rolniczej.

Zdaniem PIR należy ograniczać pośredników między rolnikiem a zakładami przetwórczymi, uruchamiać skup interwencyjny wieprzowiny oraz owoców i warzyw, tym samym zdejmować nadwyżki z rynku, prowadzić bardziej aktywną promocję na rynku wewnętrznym i zewnętrznym. Ponadto wprowadzić należy ceny minimalne na wszystkie inne pozostałe produkty rolne, analogicznie do ustalania minimalnej płacy w sektorze pracy, wykorzystując powyższe dane, wyliczyć minimalną cenę danego produktu rolnego.

–  Co do zasady, na cenę minimalną powinna się składać kwota poniesionych kosztów i nakładów pracy. Produkcja rolna ma podstawowy wpływ na bezpieczeństwo żywnościowe społeczeństwa, dlatego musi podlegać innym regulacjom niż produkcja przemysłowa w pozostałych sektorach gospodarkipodaje Ryszard Ciźla.

Źródło: ŚIR – za ( WRP.pl )

Related Posts

None found

Poprzedni artykułMRiRW: Pozyskać nowe rynki zbytu – eksport do państw spoza Unii Europejskiej
Następny artykułDofinansowanie rolnictwa ekologicznego na nowych zasadach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.