GUS: w 2016 większe zbiory zbóż, warzyw i owoców niż przed rokiem

warzywa i owoce
Zbiory zbóż były wyższe o 8 proc. od zbiorów ubiegłorocznych, więcej zebrano owoców i warzyw oraz o blisko 40 proc. więcej buraków i ziemniaków - poinformował w środę, 21 grudnia GUS. 
 
Zbiory warzyw gruntowych oceniane są na blisko 4,5 mln t, tj. o około 18 procent więcej niż w roku ubiegłym. Natomiast zbiory owoców z drzew szacuje się na około 4,1 mln t, to jest o 13 procent więcej od ubiegłorocznych. Z krzewów owocowych i plantacji jagodowych zebrano blisko 0,6 mln t, to jest o 10 proc. więcej owoców. 
 
Ciepła i na ogół bezdeszczowa pogoda we wrześniu stwarzała dobre warunki dla przeprowadzania zbiorów upraw, niekorzystnie natomiast wpłynęła na stan uwilgotnienia wierzchniej warstwy gleby, czytamy w informacji GUS. Notowane w październiku częste, a miejscami obfite opady deszczu znacznie poprawiły stan uwilgotnienia wierzchniej warstwy gleby i miały korzystny wpływ na szereg upraw.
 
Urząd podał dane na podstawie wstępnych wyników badania struktury gospodarstw rolnych oraz oceny rzeczoznawców terenowych GUS.
 
za: 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułNagrody dla zespołów badawczych
Następny artykułZioła w Polsce

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.