Jakie gruszki zbierzemy w Europie jesienią?

Prawie jedną trzecią tegorocznych zbiorów europejskich gruszek będą stanowiły owoce odmiany ‘Konferencja’ – wynika z danych przedstawionych w czasie zakończonego w ubiegłym tygodniu kongresu Prognosfruit.
Oczekuje się, że tych gruszek będzie 844 tys. ton. Odmiana pozostanie niezagrożonym liderem, ale jej zbiory drugi rok z rzędu spadają. W 2015 roku zebrano 967 tys. ton tych gruszek, w ubiegłym – 910 tys. ton. 
Drugą co do popularności pozostaje ‘Abate Fatel’ – spodziewane jest zebranie 322 tys. ton jej owoców, o 12% więcej, niż w roku 2016. Trzecia „na pudle” sytuuje się ‘Bonkreta Wiliamsa’ z 247 tys. ton. Także i ona notuje 6% spadek zbiorów wobec 2016 r. Najbardziej wzrosła w tym sezonie produkcja czwartej co do znaczenia odmiany – ‘Rocha’. Na rynek trafi 186 tys. ton jej owoców, o 65% więcej niż przed rokiem.
Zbiory innych, mniej popularnych w państwach UE odmian – w załączanej poniżej tabeli.

za: WAPA

Related Posts

None found

Poprzedni artykułKoniec sezonu wiśni, będzie więcej warzyw
Następny artykułO pełne finansowanie mleka i owoców w szkole

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.