Krajowa Grupa Spożywcza ma stabilizować rynki rolne

– Jak stworzyć mechanizm, który w zgodzie z wolnym rynkiem da każdemu następnemu ministrowi rolnictwa, premierowi, narzędzia do aktywnego przeciwdziałania kłopotom rynkowym, jakie się pojawiają? – pytał minister rolnictwa uczestników wtorkowego spotkania w sprawie utworzenia Krajowej Grupy Spożywczej.

Minister Jan Krzysztof Ardanowski stwierdził, że tegoroczne problemy na rynku owoców miękkich, czy rynku jabłek dobitnie pokazały, jak słaba jest pozycja rolników na rynku.

Przedstawiciele resortu rolnictwa, KOWR, ARiMR, Krajowej Spółki Cukrowej, ministerstwa przedsiębiorczości i technologii oraz Polskiego Funduszu Rozwoju dyskutowali we wtorek o budowie Krajowej Grupy Spożywczej, której zadaniem będzie niwelowanie napięć na rynku produktów żywnościowych.

– Ma być to struktura efektywna ekonomicznie, działająca w zgodzie z mechanizmami unijnymi i podejmująca działania w przypadku drastycznych spadków cen,  stabilizująca rynki, a także działająca w kierunku rozszerzania eksportu i promocji, przyczyniająca się do przekierowywania produkcji w kierunku innowacyjności – podkreślił minister Ardanowski.

– Musimy nauczyć się wykorzystywać w większym stopniu to, czym dysponujemy, a dysponujemy określną ilością podmiotów państwowych, którymi możemy zarządzać i wpisywać je w realizację zadań państwowych – zwrócił uwagę minister.
 
Źródło:  MRiRW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię