Lepiej zarabia się na eksporcie pomidorów

Fot. A. Wilczyńska
Ukraińskie pomidory, choć w hurcie jeszcze tanie, będą drożeć. Spada też ich podaż na rynku wewnętrznym Ukrainy. Jednak w początkach listopada dla dużych producentów eksport pomidorów był bardziej opłacalny od sprzedaży na miejscu.

Niekorzystne warunki pogodowe na zachodzie Europy wywołały spadek podaży pomidorów i wzrosty ich cen o około 5%. Do końca roku wyższe koszty produkcji tych warzyw w sezonie jesiennym mogą podnieść hurtowe ceny o około 20-20%.

Jak dotąd jednak (pierwsza dekada listopada) na rynku ukraińskim ceny pomidorów utrzymywały się na niskim poziomie 18-20 UAH/kg  (0,71 USD/kg). Wyższe ceny uzyskiwano w eksporcie – na przykład do Polski po 42 UAH/kg (1,5 USD/kg). Wysyłka pomidorów za granicę jest w bieżącym sezonie o prawie jedną trzecią niższa, niż w roku ubiegłym. Od początku roku do końca września  Ukraina wyeksportowała 10,7 tys. ton pomidorów. Polska, po Białorusi, jest drugim ich odbiorcą (niecałe 17%).

Za: ubr.ua
 
PG

Related Posts

None found

Poprzedni artykułPolska będzie importować (ukraińską) kapustę?
Następny artykułTurcja: zbiory jabłek wzrosną do 3 mln ton, a gruszek do 450 tys. ton

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.