List europosła ws. czarnej porzeczki

Fot. K. Kupczak
Europarlamentarzysta Czesław Siekierski skierował do Komisji Europejskiej zapytanie dotyczące jej działań w obecnej oraz - ewentualnie przyszłych - sytuacjach drastycznie niskich cen produktów rolnych.

Oto jego treść:

„Zapytanie do Komisji Europejskiej w sprawie dramatycznej sytuacji na rynku porzeczki czarnej i innych owoców miękkich w Polsce.

Z licznych dramatycznych sygnałów, które otrzymujemy od producentów porzeczki czarnej i innych owoców miękkich w naszym kraju wynika, że w bieżącym sezonie, podobnie jak w ubiegłym roku, obserwuje się drastycznie niski poziom cen tych owoców w Polsce. Obecne ceny skupu porzeczki czarnej w Polsce nie pokrywają nawet połowy realnych kosztów produkcji, co oznacza, że plantatorzy ponoszą ogromne straty zagrażające ich sytuacji bytowej.
 
Sytuację dodatkowo pogarsza utrzymujące się embargo rosyjskie, które mimo, że ma charakter polityczny, to w największym stopniu dotyka rolników i plantatorów.
 
Tegoroczny sezon zbioru porzeczki i innych owoców miękkich już minął. Jakie zatem działania mogą zostać podjęte przez Komisję jeszcze w tym roku, aby wesprzeć producentów z tytułu strat, jakie już ponieśli?
 
Jak Komisja zamierza zapobiegać podobnym kryzysom w przyszłości na wcześniejszym etapie?
 
Czy Komisja zamierza dokonać korekt w planowanym mechanizmie wsparcia od 1 sierpnia 2015 dla producentów dotkniętych skutkami embarga rosyjskiego, uwzględniając dotychczasowe doświadczenia?
 
Rolnicy oczekują konkretnych propozycji rozwiązań dla ich trudnej sytuacji. 
Czesław Siekierski”

Related Posts

None found

Poprzedni artykułOd 20 sierpnia rusza nabór wniosków dla młodych rolników
Następny artykułWózki do pielęgnacji i zbioru warzyw szklarniowych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.