Minister Skarbu Państwa: możemy zaoszczędzić kilkaset milionów złotych

złotówki
Dzięki konsolidacji firm sektora rolno-spożywczego tylko na samych wspólnych zakupach zaoszczędzimy kilkaset milinów złotych w skali roku - powiedział minister skarbu Dawid Jackiewicz w środę, 4 maja w TVP1, pytany o plany stworzenia holdingu rolno-spożywczego. 
 
Wyjaśnił, że chodzi o takie przedsiębiorstwa, jak Krajowa Spółka Cukrowa, firmy które zajmują się przechowywaniem zapasów rolnych, chłodnie czy zakłady przetwórstwa spożywczego. „Jest tych podmiotów około 80. Myślę, że gdyby większość udało się zjednoczyć w (…) nowym koncernie, to moglibyśmy tchnąć nadzieję, że będziemy mogli konkurować z dużymi, międzynarodowymi firmami” – powiedział.
 
– To, co proponujemy dzisiaj, to jest konsolidowanie branży rolno-spożywczej po to, aby dać jej siłę, aby (firmy rolno-spożywcze – PAP) przekroczyły pewną granicę, której dzisiaj nie są w stanie przekroczyć, bo są zbyt małymi podmiotami. Nie mają pewnej mocy sprawczej, aby konkurować z dużymi, zachodnimi koncernami, czy europejskimi. Stworzenie dużego koncernu spowoduje, że już na samych wspólnych zakupach zaoszczędzimy kilkaset milionów złotych w skali roku” – powiedział szef MSP.
 
Jak dodał, w wielu podmiotach dzięki konsolidacji ograniczone zostaną wydatki na biurokrację. „Być może zrzeszymy dzięki temu kilkadziesiąt podmiotów, które dzisiaj, działając samodzielnie, są skazane na porażkę” – zaznaczył.
 
Ministerstwo Skarbu Państwa poinformowało PAP, że prowadzi prace legislacyjne w sprawie powołania międzyresortowego zespołu, który zajmie się wypracowaniem koncepcji konsolidacji podmiotów branży rolno – spożywczej nadzorowanych przez ministra skarbu oraz ministra rolnictwa. Do zadań zespołu będzie należało wskazanie podmiotów, które znajdą się w holdingu oraz wypracowanie trybu i warunków dokonania ewentualnej ich konsolidacji.
 
Projekt zarządzenia w sprawie utworzenia takiego zespołu uzyskał 28 kwietnia br. akceptację Komitetu Stałego Rady Ministrów. Projekt został skierowany do prezesa Rządowego Centrum Legislacji.

za:  

Related Posts

None found

Poprzedni artykułPowstało Stowarzyszenie Rolników i Konsumentów – Kukiz'15
Następny artykułKoniec wycofywania; współczynnik dla jabłek i gruszek wynosi 0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.