Na międzynarodowym rynku czereśni (2)

Tegoroczne zbiory czereśni w Mołdowie są oceniane na około 10 tys. ton.To  o 15% więcej, niż zebrano przed rokiem. Natomiast na Ukrainie tendencja jest odwrotna.
 
Połowa zebranych w Mołdowie czereśni zostanie wyeksportowana – z tego co najmniej 65% trafi na rynek rosyjski. 
Ukraina zaś – pierwszy raz w historii eksportu czereśni do Rosji zmniejszy dostawy, choć zapowiadało się, że w bieżącym sezonie ten właśnie handel rozkwitnie. Dotąd Ukraina zajmowała 3-4 miejsce wśród dostawców tych owoców dla FR. Po zimie i  wskutek długotrwałych wiosennych deszczy bilans jest jednak kiepski: na Krymie stracono 95% owoców, w całym kraju straty są szacowane na około 70%. 
 
Najdroższym źródłem czereśni jest dla Rosjan obszar Zakaukazia i Średniej Azji. Pochodzi stąd około 20% sprzedawanych w FR owoców.  Spośród krajów tego regonu rośnie znaczenie Uzbekistanu – dostawy z tego państwa to 60% wszystkich dostaw z tego regionu, a ostatnio zwiększyły się  one 2,5-krotnie. 
 
W dostawach przetworów czereśniowych pierwsze miejsce zachowuje Ukraina (25% dostaw spośród WNP), drugie przypada Mołdowie (15%), trzeci jest Azerbajdżan. Z państw UE do Rosji czereśnie docierają głównie jako przetwory (najdroższe, więc maja najmniejsze znaczenie). Obiecująco (dla eksporterów) rosną wysyłki tych owoców z Serbii i Czarnogóry, z którymi Rosja ma strefę wolnego handlu. 
 
 
Za: www.rg.ru
pg 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułNa międzynarodowym rynku czereśni (1)
Następny artykułFertygacja truskawki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.