Nowelizacja Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.
Najważniejsze rozwiązania:
– Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) będzie przekazywać do Krajowej Stacji Chemiczno-Rolniczej wyniki analiz chemicznych gleb. Pozwoli to zwiększyć zasięg monitoringu gleb oraz wykluczy sytuację, w których punkty wskazane do badań przez Krajową Stację Chemiczno-Rolniczą oraz podległe jej stacje okręgowe, pokrywałby się z działkami, które rolnicy objęli już badaniami.
– Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie wdrażać działania: „Transfer wiedzy i działalność informacyjna” oraz „Usługi doradcze, usługi z zakresu zarządzania gospodarstwem rolnym i usługi z zakresu zastępstw”. Dotychczas wybór podmiotu wdrażającego te działania dokonywany miał być w trybie zamówień publicznych, co jest procesem skomplikowanym i długotrwałym. Tymczasem ARiMR posiada odpowiednie kadry i strukturę organizacyjną, aby zająć się tymi działaniami.
– Podmioty wdrażające poszczególne działania i poddziałania w ramach PROW 2014-2020 będą mogły powoływać organy opiniodawczo-doradcze w sprawach należących do zadań delegowanych im przez agencję płatniczą (ARiMR), jeśli chodzi o ocenę merytoryczną operacji realizowanych w ramach PROW.
– Doprecyzowano termin, w którym wymagane jest posiadanie tytułu prawnego, do powierzchni użytków rolnych wchodzących w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, tj. 31 maja danego roku.
– Do oddziałów regionalnych ARiMR przeniesiono obsługę spraw związanych z przyznawaniem i wypłatą pomocy oraz realizacją zobowiązań wieloletnich, w ramach poddziałań: „Pomoc w rozpoczęciu działalności na rzecz młodych rolników” oraz „Pomoc na rozpoczęcie działalności gospodarczej na rzecz rozwoju małych gospodarstw”. Zapewni to sprawniejszą realizację obsługi wniosków oraz przyznawania pomocy.
– W przypadku działania PROW: „Usługi doradcze, usługi z zakresu zarządzania gospodarstwem rolnym i usługi z zakresu zastępstw”, możliwe będzie skorzystanie również z innych trybów udzielania zamówień publicznych (dotychczas możliwy był tylko tryb przetargu nieograniczonego). Rozwiązanie to pozwoli wybrać zamawiającemu optymalny tryb udzielenia konkretnego zamówienia, przy jednoczesnym spełnieniu warunków niezbędnych do przeprowadzenia postępowania w określonym trybie.
– Umożliwiono wypełnianie wniosków w ramach pomocy technicznej za pomocą generatora wniosków. Jednocześnie zachowano obowiązek składania wniosków w formie papierowej z uwagi na obowiązek przeprowadzania kontroli administracyjnej, jeśli chodzi o dokumentację przetargową i finansową.
– Możliwa będzie zmiana decyzji w sprawie przyznania płatności bez zgody strony w przypadku, gdy po jej wydaniu okaże się, że w wyniku przeprowadzonych kontroli administracyjnych lub kontroli na miejscu, przyznana płatność jest wyższa niż kwota należna.
– Beneficjenci działań PROW: „Działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne” oraz „Rolnictwo ekologiczne” będą mogli korzystać z usług doradców rolniczych.
– Doradca rolniczy będzie mógł uzyskiwać określone specjalizacje (w zakresie rolnictwa ekologicznego, przedsiębiorczości oraz ekonomiki gospodarstwa rolnego). Dzięki temu podmiot ubiegający się o przyznanie pomocy oraz beneficjent PROW będzie mógł uzyskać bardziej ukierunkowaną i specjalistyczną pomoc.
– W całym kraju wprowadzono jednolite zasady wyboru operacji partnerów Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich w drodze konkursów ogłaszanych przez instytucję zarządzającą – na wzór rozwiązań stosowanych w krajowych programach operacyjnych finansowanych z funduszy europejskich.
– Usprawniono proces negocjacji zmian w PROW 2014-2020. Minister rolnictwa i rozwoju wsi będzie mógł prowadzić negocjacje, w tym przyjmować bądź odrzucać uwagi zgłoszone przez Komisję Europejską. Ograniczy to znacznie dotychczasowy obowiązek przeprowadzania ponownej procedury przyjmowania przez Radę Ministrów zmian PROW w związku z uwagami zgłaszanymi przez Komisję Europejską.
– Umożliwiono przekazywanie przyznanych płatności bezpośrednich nie tylko na rachunek bankowy strony, ale również na rachunek prowadzony w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej.
Znowelizowane przepisy mają wejść w życie po 14 dniach od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

za:minrol.gov.pl 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułUE zafunduje kłopoty Grupie Azoty?
Następny artykułO europejskim winie w nowym sezonie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.